SpravodajstvoTechnológie

Rumble ženie Google pred súd. Dôvodom je údajné uprednostňovanie výsledkov vyhľadávaní YouTube platformy pred konkurenciou

„Google prostredníctvom svojho vyhľadávacieho nástroja dokázal neoprávnene presmerovať masívny počet používateľov na YouTube...“ tvrdí platforma Rumble

Spoločnosť Google je dlhodobo pod paľbou kritiky konkurencie, ako aj pod drobnohľadom mnohých úradov. Dôvodom je, že spoločnosť je mnohokrát obviňovaná zo zneužívania svojho postavenia na trhu. Nie tak dávno sme napríklad písali o tom, že český Seznam dal spoločnosti Google ultimátum, že ak nezaplatí údajne spôsobenú škodu, tak ich poženie pred súd. Najnovšie pozornosť médií spoločnosť získala v súvislosti s konkurenčnou platformou Rumble. Tá tvrdí, že Google vo výsledkoch vyhľadávania uprednostňuje svoju platformu, pred ostatnými. Na tému upozorňuje portál 9to5google.com.

Google má na krku ďalší súdny spor

Spoločnosť Rumble najnovšie obviňuje Google z „nespravodlivého zmanipulovania vyhľadávacieho algoritmu“ a z uprednostňovania videoobsahu hosťovaného na YouTube pred konkurenčnými platformami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rumble je v súčasnosti vcelku populárnym video serverom naprieč USA, ktorý je preferovaný hlavne konzervatívcami. Spoločnosť naznačuje, že zavedené veľké technologické platformy sa angažujú v jej cenzúre.

Obvinenia zároveň prichádzajú v čase, kedy je na technologického giganta vyvíjaný veľký tlak zo strany viacerých strán. Za spomenutie stojí napríklad povedať, že ešte v októbri minulého roka, Ministerstvo spravodlivosti USA, začalo vyšetrovať Google. Dôvodom začatia konania je údajná „monopolizácia“ vyhľadávacích a reklamných trhov.

Vráťme sa však späť k téme, ktorou je tentokrát spoločnosť Rumble. Tá v žalobe píše, že Google pomocou vyhľadávača je schopný neoprávnene presmerovať tok používateľov na server YouTube.

„Google prostredníctvom svojho vyhľadávacieho nástroja dokázal neoprávnene presmerovať masívny počet používateľov na YouTube, čím spoločnosť Rumble pripravila o návštevnosť, používateľov, povedomie o značke a výnosy, ktoré by inak získala.“

Google sa bráni. Ide o nepodložené tvrdenia

Tieto obvinenia samozrejme zo strany spoločnosti Google nezostali bez povšimnutia. Google hovorí, že nie sú pravdivými, a že sa budú brániť voči týmto nepodloženým tvrdeniam.

Hlavná časť zárobkov spoločnosti Rumble je odvodená z licencií na videoobsah. Rumble tvrdí, že syndikované videá hostované na YouTube od roku 2014 nazhromaždili viac ako 9,3 miliárd zahliadnutí a vrátili príjmy z reklám vo výške 4,3 milióna dolárov (pozn. redakcie: ide o metódu zdieľania veľkých objemov rýchlo sa meniacich informácií na internete). Rumble síce hovorí, že nie všetky zahliadnutia by smerovali na ich platformu, ale ide o princíp.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close