Európa chce globálny zákaz vojenských robotov, ktorých účelom je zabíjanie, ale nie všetci súhlasia

nebezpecny robot europska unia zakaz
Zdroj: vlastný

Hádam nenájdeme jedného človeka, ktorý by nevidel známy film Terminátor, v ktorom roboti ovládli našu Zem. Hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že sa jedná sciene-fiction, tak vývoj v oblasti robotovumelej inteligencie napreduje obrovským tempom a čo nie je dnes môže byť v krátkej budúcnosti realitou.

V rámci EÚ parlemntu bolo v týchto dňoch prijatie rozhodnutie „Resolution on autonomous weapon systems“ (Uznesenie o autonómnych zbraňových systémoch), ktoré si dáva za cieľ zákazať autonómne vraždiace stroje ako sú napríklad roboti vytvorený za účelom zabíjania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Viem, že to môže vyzerať ako rozprávka o nejakej vzdialenej budúcnosti alebo o sci-fi, ale nie je to.“ Povedala, šéfka bezpečnostnej zahraničnej politiky EÚ Federica Mogherini.

Nie všetci však chcú zákaz tohto typu zbraní (technológie)

Áno či nie? Tak to je otázka, s ktorou sa dlhodobo zaoberá  viacero svetových mocností. Medzi tie najväčšie patria samozrejme USA a Rusko, ktoré sa vyjadrili proti takémuto zákazu. Obe mocnosti poukazujú na to, že definovanie zbíjacieho robota je veľmi ťažké.

S názorom svetových mocností sa nedá nesúhlasiť. Jedná sa totiž o veľmi tenký ľad, na ktorom „bilancujú“ dva rôzne protipóly.

Jednou z spoločností, ktorá aktívne vyvíja robotov je aj spoločnosť Boston Dynamics, ktorá svojim výtvorom dáva „ľudské“ schopnosti. Ako môžete vidieť nižšie tak vývoj robotov v ich podaní vyzerá ako majstrovské umelecké dielo, ktoré na jednej strane môže uľahčiť život ľudom, ale na druhej strane z ich výtvorov ide aj veľký rešpekt keď si uvedomíte čo sme ich ako ľudia dokázali naučiť a ako sú schopné si osvojovať nové zručnosti.

V každom prípade vývoj technológií napreduje míľovými krokmi dopredu a ťažko sa ho dá obmedziť. Roboti ako ste mohli vidieť vyššie môžu byť vyvíjané aj s pozitívnym dopadom. Ako však vývoj bude smerovať bude závisieť od konkrétnych osôb, ktoré budú fyzicky stáť za nimi. Nám, bežným ľuďom neostáva nič iné ako veriť, že vývoj technológií nebude zneužitý proti v dosiahnutie negatívnych cieľov.

Zdroj: futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre