SpravodajstvoVeda a výskum

Revolúcia v energetickom priemysle? Ambiciózne technológie DEEC-Tec ukazujú svoj potenciál

Vedci z laboratória NREL získali patent, ktorý relatívne novým technológiam dodáva vierohodnosť.

Okolo nás existuje prirodzene sa vyskytujúca energia, ktorú by sme jedného dňa mohli využiť. Správny krok sa podaril laboratóriu NREL, ktorý vytvoril zariadenie, schopné vytvárať čistú elektrinu z pohybu vĺn v oceáne alebo riekach.

Laboratórium získalo svoj prvý patent a poľa slov vedcov už koncept stojí na vlastných nohách a pomaly rastie. V budúcnosti by mohol nájsť využitie nielen v oceánoch, ale aj na budovách, cestách, alebo oblečení. Jednotlivé časti technológie, ktorá sa označuje ako DEEC-Tec (pozn. redakcie: Distributed embedded energy converter technologies), pracujú ako svaly, aby mohli vytvoriť väčšiu štruktúru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci vysvetľujú, že väčšina zariadení využíva len jeden generátor na to, aby pretvorilo energiu oceánu na použiteľnú formu energie vrátane elektriny. DEEC-Tec využíva množstvo menších konvertorov tak, aby sa vytvorila väčšia a flexibilná štruktúra.

„Otvára sa nám úplne nový spôsob, ako môžeme pretvoriť energiu z morí alebo oceánov,“ tvrdí Blake Boren, inžinier z laboratória NREL.

Technológia DEEC-Tec by mohla vyzerať ako balón, ktorý by sa nafukoval alebo sfukoval, či ako pádlo, ktoré zachytáva energiu vĺn a premieňa ju na elektrinu. Ide o takzvané flexibilné konvertory energie z vĺn. Tieto zariadenia, ako ich názov napovedá, dokážu zachytiť a efektívne premeniť energiu morských vĺn na elektrinu. Tento proces dokážu vykonávať celým telom, čiže je jedno kde vlna udrie.

Revolúcia v energetickom priemysle?

Opäť platí, že na rozdiel od tradičných konvertorov tieto zariadenia nevyužívajú jeden konvertor. Bežné konvertory čelia v oceáne silám, ktoré by ich mohli poškodiť, preto sú častokrát chránené mohutnými oceľovými konštrukciami, ktoré môžu byť nákladné. Flexibilné konvertory sa môžu prispôsobiť podmienkam v oceáne a vyhnúť sa stretu s poškodzujúcimi silami.

Viaceré spoločnosti sa pokúšajú využiť energiu oceánov na výrobu elektriny, no ide o sféru, ktorá je ekonomicky náročná. Flexibilné konvertory by však mohli priniesť výhodný spôsob, ako túto energiu získať. Keďže sa skladajú z množstva menších konvertorov, ak sa jeden poškodí, ostatné môžu pracovať.

Zároveň by ich mohli spoločnosti vyrábať s trvácnych materiálov, alebo zjednodušiť ich inštaláciu, či ovládanie. Vo všetkých smeroch ide o prístupný spôsob získavania energie. Väčšia kontrola nad zariadením by znamenala viac získanej energie.

DEEC-Tec môže priniesť revolúciu v energetickom priemysle
Zdroj: NREL

Hoci laboratórium pripravilo niekoľko teoretických konceptov, zariadenia DEEC-Tec sú stále relatívnou novinkou. Výskumníci sa preto snažia prísť na to, ako by mohli zariadenia tohto typu otvoriť novú kapitolu v získavaní energie z morí a oceánov našej planéty. Laboratóriu NREL sa nedávno podarilo získať patent, ktorý je podľa vedcov významným krokom vpred.

Ako totiž vysvetľuje Boren, patent dáva technológiám DEEC-Tec vierohodnosť a nádej v to, čím by sa tieto technológie mohli jedného dňa stať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close