RecenzieSamsungSpravodajstvo

RECENZIA: Samsung Galaxy A41 sa tvári ako zaujímavý a kompaktný smartfón. Aký je však v praxi?

Zariadenie ponúka okrem iného aj skener odtlačkov prstov v displeji. Je však použiteľný?

Do redakcie nám nedávno zavítal smartfón Samsung Galaxy A41, ktorý bol predstavený koncom marca tohto roka. Ide tak o druhý smartfón strednej triedy za sebou, s ktorým sme sa mali možnosť zoznámiť v krátkej nadväznosti v priebehu posledných týždňov (prečítajte si recenziu aj na Redmi Note 9). Hneď v úvode poviem, že smartfón má „čo to do seba“, ale jeho „hlavná marketingová zbraň“, ktorou mal byť podľa mňa skener odtlačkov prstov v displeji, ma až tak nenadchol.

Samsung Galaxy A41: Balenie

Balenie smartfónu obsahuje samotné zariadenie, rýchlonabíjačku s výkonom 15W, za čo určite spoločnosť chválime, slúchadlá (ktoré na prvý pohľad nepôsobia kvalitne) a USB kábel. Čo absentovalo v balení je obal, ktorý sa v tejto cenovej kategórii objavuje v balení vcelku často. Osobne by som uvítal skôr obal, ako slúchadlá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy A41_obsah balenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Vzhľad a konštrukcia

Hneď ako som chytil smartfón do ruky, tak ma zaujal jeho vzhľad. Zadná stena pôsobila na mňa vcelku prémiovo. To sa však nedalo povedať o hranách zariadenia, ktoré už na prvý pohľad vidno, že nie sú kovové a pôsobia až príliš plastovo. Tu však treba dodať, že ani konkurencia v tejto cenovej hladine vo väčšine prípadov neponúka kovové prvky. Určite treba spomenúť aj 6,1“, ktorý má pomer strán 20:9. Smartfón je tak vcelku vysoký a úzky, čo nemusí vyhovovať každému. Mne to však nejak pri práci so zariadením nevadilo. V ruke sa drží pohodlne, pričom ho je možné ovládať jednou rukou, a to hlavne vďaka minimálnym rámčekom naokolo displeja (rozmery zariadenia sú: 149.9 x 69.8 x 7.9 mm). Tiež treba povedať, že hoci hrany okolo displeja sú vcelku tenkými, tak nedochádza k náhodným kliknutiam. Len pre zaujímavosť, hneď ako som chytil smartfón do rúk, tak som mal pocit, že držím v ruke HTC 8X. Svojho času išlo o prémiový Windows smartfón.

Ľavá stena zariadenia schováva slot pre 2-SIM karty, pričom čerešničkou na torte je, že obsahuje ešte dedikovaný priestor pre pamäťovú kartu. Toto sa tak často nevidí obzvlášť v cenovej kategórii okolo 250€. Pravá stena zas schováva tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo uzamykania smartfónu. Spodná stena schováva USB Type – C a výstup pre slúchadlá (3,5 jack) vrátane reproduktora, ktorý hrá vcelku hlasno.

Samsung Galaxy A41_slot pre 2 SIM a pamatovu kartu
Zdroj: Vosveteit.sk

Aby som však zhodnotil zariadenie, z pohľadu kvality konštrukcie a spracovania zariadenia, nemáme čo vytknúť Samsungu. Svoju prácu si odviedol na jednotku. Čo sa týka dizajnu, tak ide o individuálnu záležitosť, na mňa však smartfón pôsobí vcelku elegantne ako aj drahšie (ako je cena ~250€), hoci nie som na 100% stotožnení s plastovými hranami zariadenia.

Displej smartfónu

To, kde Samsung dominuje, je jednoznačne kvalita vyhotovenia displeja. Zariadenia je vybavené 6,1“ Super AMOLED displejom s rozlíšením 2400 x 1080 bodov s pomerom strán 20:9. V praxi to znamená hustotu pixelov ~431ppi. Len pre zaujímavosť, ani niektoré vyššie modely smartfónov nemajú takúto hustotu pixelov. Displej smartfónu pokrýva takmer 86% prednej strany. Displej smartfónu je zároveň aj skvelo viditeľným na priamom slnku. Jeho maximálna svietivosť je 420 nitov.

Samsung Galaxy A41_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Nedovolí mi nespomenúť skener odtlačkov prstov, ktorý ma po vybalení smartfónu nadchol. Hneď som si tam nahral 2 odtlačky rovnakého prstu, aby skener bol schopný odomknúť zariadenie bez väčších problémov. Tu sa priznám, skener ma neskôr  pri reálnom používaní nie že sklamal, ale vytáčal. Za mňa osobne ide len o marketingový ťah, ktorý prekukne každý používateľ po pár dňoch. Odhliadnuc od toho, že odomykanie nie je najrýchlejším (čo mne osobne ani tak moc nevadilo), alebo že priestor na zosnímanie priestoru je vcelku malým, tak úspešnosť odomknutia nie je ideálnou. Obzvlášť v prípadoch, keď nemáte dokonalo čisté prsty, prípadne ich máte vlhké (čo určite v týchto teplých dňoch nie je problém mať), či ste na priamom slnku. Viackrát denne sa mi stalo, že smartfón jednoducho nerozoznal prst 5-krát za sebou, a jednoducho som si po tom musel počkať 30 sekúnd, aby som mohol vložiť heslo na jeho odomknutie. Za mňa ideálne forma odomykania je prostredníctvom  zosnímania tváre.

Samsung Galaxy A41_skener odtlackov prstov
Zdroj: Vosveteit.sk

Tiež treba spomenúť, že zariadenie podporuje funkciu Always on Display. Dokáže teda zobrazovať notifikácie na vypnutej obrazovke. Ide vcelku o užitočnú a prémiovú funkciu, s ktorou prvýkrát prišiel Microsoft ešte s  telefónmi Lumia a neskôr ju prebrala aj konkurencia vrátane Samsungu, Huaweiu, Xiaomi a podobne. Funkciu podporujú v súčasnosti len AMOLED displeje.

Samsung Galaxy A41_always on displa
Zdroj: Vosveteit.sk

Výkon zariadenia

Hneď v úvode prezradím, že výkon zariadenia  je dostatočný. Po pravde, o smartfóne som moc toho nevedel predtým, ako nám dorazil do redakcie. Jedna z prvých aplikácií, ktorú som stiahol, bol tak Geekbench, aby som sa pozrel na vnútornosti zariadenia a mohol porovnať výkon s inými modelmi smartfónov. Čo čert nechcel, telefón je vybavený procesorom od spoločnosti MediaTek (MT6768 Helio P65 / 2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.7 GHz Cortex-A55). Priznám sa, že to ma veľmi prekvapilo. Druhé prekvapenie pre mňa bolo, že výkon zariadenia podľa Geeknench je porovnateľný so zariadením Redmi Note 7, ktorý je už vcelku starým. Prípadne, ak by ste chceli, aby to lepšie znelo, tak so smartfónom Galaxy S7, ktorý bol pár rokov dozadu vlajkovou loďou Samsungu. Smartfón je poháňaný ešte 4GB RAM pamäťou a 64GB úložným priestorom typu eMMC 5.1.

Čo to však znamená v praxi? So smartfónom si zahráte bezproblémovo väčšinu hier vrátane 3D hier, ako je napríklad Call of Duty, The Walking Zombie 2 a podobne, ale na tie najnovšie zabudnite. Obzvlášť pri vysokom rozlíšení. Čo sa týka „behania“ v rozhraní systému, tak tam nie je čo vytknúť. Telefón pracuje vcelku svižne, a to aj v prípade multitaskingu. Okrem iného zariadenie sa vcelku malo prehrieva a to aj pri hraní hier, čo ma tiež potešilo. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko náhľadov z rozhranie systému.

Kamera smartfónu je dostačujúcou

Pri cenovke 250€ som nečakal toho od kamery veľa, ale aj napriek tomu ma vcelku prekvapila. Zariadenia je vybavené tromi kamerami. Hlavný snímač disponuje 48-megapixelovým rozlíšením so clonou f/2.0 s ohniskovou vzdialenosťou 26 milimetrov a veľkosťou pixelov 0,8 µm. Doplnený je o širokouhlý objektív s 8-megapixelovým rozlíšením, clonou f/2.2 a šírkou záberu 123°. Posledný snímač je hĺbkovým, ktorý disponuje rozlíšením 5-megapixelov a clonou f/2.4.

Samsung Galaxy A41_kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera smartfónu za ideálnych svetelných podmienok dokáže vyhotoviť vcelku kvalitné fotografie, hoci pri hlbšom bádaní možno nájsť niekoľko nedostatkov (hlavne pri fotografiách zachytávajúcich mnoho detailov). VO všeobecnosti však musím povedať, že fotografie su vhodné nie len na Facebook, č Instagram, ale nemusíte sa ich hanbiť ukázať ani na väčšom monitore. Druhým dychom však treba dodať, že s ubúdajúcim svetlom, ubúda aj kvalita výslednej fotografie. Okrem iného musíme spomenúť aj to, že kamera skvelo pracuje s bokeh efektmi a tiež je schopná pri foteni vcelku rýchlo reagovať na preostrovanie objektov (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. Viacero vzoriek v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze. Heslo na odomknutie súboru je „Donald“).

Nedovolí mi nespomenúť aj kvalitu natáčania videí. Smartfón je schopný natáčať videá pri FULL HD rozlíšení. Ak stojíte, tak zachytené video je vcelku kvalitné, to sa však už nedá povedať, keď sa pohybujete. Stabilizácia obrazu je takmer nulovou, čo sa odzrkadľuje aj na výslednej kvalite videa. Veď posúďte sami.

Mimochodom, v rámci nastavení aplikácie kamery nájdete možnosť natáčania videí aj vo formáte HEVC, ktorý šetrí vcelku veľa úložného priestoru.

Kvalita zvuku

Čo sa týka kvality zvuku, tak zariadenie disponuje dvomi mikrofónmi. Jeden je umiestnený v hornej časti tela a druhý v dolnej. Reproduktor nájdeme v spodnej hrane smartfónu. Kvalita zvuku pri telefonovaní je vysokou, kľudne ju možno zrovnávať aj s drahšími zariadeniami. Pri telefonovaní nedochádzalo k šumu a ani k skresľovaniu zvuku. Reproduktor hrá zas silno a aj kvalita je dostačujúcou. To však závisí aj od úrovne hlasitosti a štýlu hudby. Tu platí, že pribúdajúcimi basmi a hlasitosťou, kvalita je o niečo horšou. Za „normálnych“ okolností hrajú však pekne a neskresľujú zvuk.

Samsung Galaxy A41_spodna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Batéria a konektivita

Zariadenie ponúka vcelku bohatú konektivitu. Najnovší Bluetooth 5.0 štandard, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, FM Radio a nechýba dokonca ani NFC.  Bohužiaľ však absentuje IrDA (infraport). Smartfón ďalej disponuje 3 500mAh batériou s podporou rýchleho nabíjania. Nabitie batérie z 15% na 100% trvá približne 2 hodiny (batériu z 0% na 50% kapacity nabijete približne za 45 minút). Čo sa týka výdrže, tak bezproblémovo sme dosiahli 1 až 1,5 dňa pri bežnom vyťažení zariadenia (Facebook, Youtube, Internet spolu do 2,5 hodiny denne + aktualizácia e-mailov a neustále som bol pripojený k internetu). V prípade iba sledovania videí, zariadenie vydrží fungovať približne 10 až 11 hodín. Zariadenie okrem iného beží na Androide 10 v kombinácii s One UI 2.1.

Samsung Galaxy A41_system
Zdroj: Vosveteit.sk

Záver

Smartfón je vcelku zaujímavým prístrojom, ktorý ponúka dostatok výkonu na bežné úlohy, optimalizovaný systém, ktorý je plynulým a tiež poteší aj vzhľad, či kvalitný displej, ktorý  vo svojej cenovej kategórii nemá konkurenciu. Sklame však skener odtlačkov prstov, ktorého úspešnosť rapídne klesá v nie najideálnejších podmienkach. Čo sa týka kamery, tak tá nenadchne, ale ani nesklame. Ide však o vcelku solídneho zástupcu vo svojej cenovej kategórii. Zariadenie určite môžeme odporučiť ľuďom, ktorí si nepotrpia na ten najvýkonnejší smartfón, ale chcú mať v ruke pekné zariadenie, ktoré zvládne všetky bežné úlohy. Aktuálne sa smartfón v zabehnutých a dobre známych obchodoch predáva niekde okolo 250 až 280€. Dostupný je však aj v menej známych obchodoch už od 210€. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close