Skúšali sme Samsung Galaxy Tab 3. Porovnali sme ho s tabletom Insigna 800, pozrite sa ako to dopadlo + VIDEO

Na stránke WINDOWSCENTRUM.SK Vám prinášame trošku netradičnú recenziu dvoch odlišných tabletov. Konkrétne proti sebe budú stáť Goclever 800 WIN a Samsung Galaxy Tab3.

Tablety sú natoľko odlišné, či softvérom alebo hardvérom, že sa určite pýtate, čo nás to napadlo. Dôvod je ten že pri testoch tabletov so systémom Windows na iných stránkach zneli napríklad vety „skvelý tablet ktorý degraduje systém Windows“ to však bola len jedna z viacerých hlášok, ktoré odzneli na konkurenčných stránkach a mi sa pozrieme na to či Windows obstojí proti Android-u a či nebodaj nebude lepší. To sa dozviete dnes v špeciálnej recenzii na Windowscentrum.sk.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nebudeme sa pozerať na výkon a výbavu, keďže porovnávame dva rozdielné tablety, ktoré patria do diametrálne odlišných cenových kategórií, ale skôr sa  pokúsime odpovedať na otázku „obstojí tablet Goclever Insigna 800 za pár euro proti drahému Samsung-u Tab 3?“

Začneme tým čo človek bežne robí na tablete

Pozeráte sociálne siete? Aplikácie sociálnych sietí sú na oboch platformách, ak ste zvyknutý napríklad na aplikáciu Facebook z Androidu a pýtate sa či je taká aj na Windows tablet odpovedáme ÁNO. A podotýkam,že lepšie odladená ako je na Androide.

Alebo používate Google plus aplikáciu, tak aj tú nájdete pre Windows tablet v obchode Windows. Ďalej, výhodou Windows tabletov je plná funkčnosť aj webových verzií sociálnych sietí cez prehliadač, bez dodatočných zásahov ako je napr. preklikávanie sa do „PC“ verzie, ktoré častokrát na Android zariadeniach sú aj tak mierne optimalizované.

Ale čo napríklad filmy, ktorý systém je na filmy lepší?

Síce sú na filmy v Google play rôzne prehrávače pre váš Android, ale mnoho z nich vybrané kódeky neprehrá alebo sú tak nekvalitné, že buď film seká, respektíve obraz či zvuk sa vzájomne predbiehajú a podobne. Ako bývalý androiďák mám s týmto bohaté skúsenosti. No a teraz si povedzme pravdu, nie je lepšie si na svoj Windows tablet nainštalovať klasické VLC (ako na PC) a v kľude si pozrieť svoj obľúbený film, či seriál? Samozrejme, že je. Nemusíte skúšať hŕbu aplikácií a čakať kde vám čo pôjde. Stačí jedna a ide všetko. Tu zas má navrch Windows tablet.

Poďme sa však pozrieť na prehliadače

Keďže drvivá väčšina používateľov používa tablety hlavne na prehliadanie stránok a konzumáciu obsahu internetu tak si zodpovieme jednu z najdôležitejších otázok ohľadom tabletov a tou je: „Ktorý systém je lepší na prehliadanie stránok?“ Správny Windows fanúšik odpoveď vie, PREDSA WINDOWS. Prehliadače v Androide nie vždy dokážu zobraziť stránku správne, buď ju zle orežú alebo treba prepínať do verzie pre PC v prehliadači a na PC verziách stránok si Android-ové prehliadače neraz vylámu zuby. A takisto neraz nedokážu prehrať videá na stránkach.Toto všetko sa vám však na Windows tablete nestane, veď máte plnohodnotných prehliadačov na výber pre počítač kopec a môžte si ktorýkoľvek z nich nainštalovať do tabletu. Stránky si môžte na cestách alebo večer v posteli pozerať rovnako ako ste zvyknutý na svojom PC. Ak ste stolové PC využívali len na pozeranie stránok, filmy či sociálne siete, tak po kúpe Windows tabletu ho už ani nezapnete.Tu zas vyhráva Windows tablet.

Pozrieme sa však aj na najbežnejšiu činnosť mladých ľudí akou je hranie hier. Toto je činnosť kde Windows tablet mierne stráca na Android, nejedná sa ale o prehru na celej čiare, na Windows sa nájde vo Windows obchode aj pár kvalitných titulov, spomeniem napríklad Halo Spartan: Assault, špičkovú strielačku. Windows stráca hlavne v počte hier v oficiálnom obchode. Android má v hrách tu výhodu, že aj na menej výkonnom stroji zahráte takmer všetko z Google obchodu. Avšak pokiaľ máte peňazí nazvyš a kúpite najnovší Microsoft Surface s Windows systémom tak nič vám doma nebráni hrať na tablete aj napríklad také GTA 5.

Programy

Určite mnohí z vás ak mali Android už hľadali náhradu za svoj obľúbený program čo používali na PC v Google obchode. Nie vždy sa však dá plnohodnotná náhrada nájsť, teda lepšie povedané, málokedy. V tomto opäť víťazí Windows tablet, do neho totiž nainštalujete akýkoľvek program z PC. Samozrejme programátor nekúpi lacný tablet, ale výkonný stroj ktorý mu tie programy utiahne.

Pozrieme sa však aj na svižnosť systémov. Pripravil som si pre vás aj krátke video kde porovnáme svižnosť systémov. Vo videu uvidíte rozdiel v plynulosti.Ja by som to však povedal trošku inak. Pokiaľ som mal v sebe krv zarytého androiďáka a na iný systém som ani nepomyslel tak nejakú neodladenosť Android-u alebo agresívne nadstavby výrobcov, či trhané prechody obrazoviek som nepociťoval. Ale to len do chvíle pokiaľ som neprešiel transfúziou na Windows krv. Keď som kúpil Windows telefón a tablet spoznal som čo je odladený stabilný systém. Keď som teraz v redakcii dostal do rúk Android tablet, tak som sa až zhrozil aké to je trhané a to občasné dlhé načítavanie aplikácií… Pokiaľ ešte človek neskúsil Windows tablet, tak si to v podstate ani nevšimne, ale pokiaľ máte Windows tablet a porovnáte s Android-om už ten rozdiel spozorujete. V disciplíne odladenosti a spoľahlivosti systému Goclever s Windowsom poráža na celej čiare niekoľko násobne drahší Samsung s Android-om.

No pokiaľ plánujete kupovať tablet vo vyššej cene ako napríklad Galaxy Tab 3 (verzia SIM), tak sa určite porozhliadnite po Windows tablete, ktorý je oveľa lepší ako Android.

Sumárum

Neviem prečo tak zatracujú Windows systém v tabletoch, podľa mňa je systém Windows v tabletoch lepšie použiteľný ako Android. Dokonca pri vyššom výkone Windows tabletu dokáže bez problémov nahradiť stolný PC. V pohľade systémov je víťazom Goclever Insigna 800. V pohľade vybavenosti a množstva funkcií zas víťazom Samsung.  Ale keďže sme testovali systémy v tabletoch a ich reálnu použiteľnosť tak za celkového víťaza vyhlasujem tablet so systémom Windows.

GoClever Insigna 800
GoClever Insigna 800
Samsung Galaxy Tab 3
Samsung Galaxy Tab 3

Nezabudnite si pozrieť aj krátke video o systémoch a vzájomné porovnanie. Aj keď je video dosť amatérske základné informácie vám prinesie a časom dokúpim profi kamerku a recenzie budú ako lusk.Teraz som to točil Nokio-u 1320.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre