Ransomware WannaCry vyčíňa aj po roku a pol od jeho odhalenia. Počet poškodených používateľov stále rastie. Je aj Vás počítač v potencionálnom ohrození?

ransomware
Zdroj: flickr.com

Spomína si ešte niekto z Vás na nepríjemný ransomware s názvom WannaCry, ktorý vyčíňal minulý rok? Od jeho odhalenia prešiel viac ako rok a pol, čím by si väčšina z nás myslela, že už musí byť dávno „von z hry“. Bohužiaľ, v realite tomu tak vôbec nie je a ransomware sa aj po tak dlhej dobe opäť „prebúdza“. Bezpečnostní analytici z Kaspersky Lab totižto odhalili počet napadnutých používateľov za posledný štvrťrok a údaje sú naozaj znepokojujúce.

Rast útokov neutícha

Po odhalení samotného ransomware sa situácia na malý okamih celkom ustálila, no po obnovení dát na napadnutých zariadeniach sa väčšina veľkých spoločností nerozhodla ich zariadenia aktualizovať, čo sa výrazne odzrkadľuje v najnovších štatistikách. Údaje od Kaspersky Lab totižto uvádzajú až 75 000 napadnutých zariadení za posledný štvrťrok, čo je oproti predošlému štvrťroku nárast až o 39 percent. Rast ransomwareu WannaCry je podľa odborníkov rýchly, no stabilný s mesačným nárastom napadnutých používateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Epidémie neutíchajú tak rýchlo, ako začnú

„Je znepokojujúce pozerať sa na to, ako útok WannaCry vzrástol o takmer dve tretiny v porovnaní s tretím štvrťrokom minulého roka. Je to iba ďalšia pripomienka, že epidémie neutíchajú tak rýchlo, ako začnú – dôsledky týchto útokov sú nevyhnutne dlhodobé. Kybernetické útoky tohto typu môžu byť natoľko závažné, že je potrebné, aby spoločnosti podnikli primerané preventívne opatrenia pred kybernetickými kriminálnymi činmi a nie sústrediť sa na samotné oživenie dát, “ zhodnotil situáciu hlavný bezpečnostný výskumník spoločnosti Kaspersky Lab, David Emm.

Aktualizácie nadovšetko

Najnovšie verzie operačného systému Windows 10 sú pred starým známym útokom, samozrejme, chránené, no v prípade starších verzií by sme si tak istí neboli. Používatelia často neaktualizujú svoje zariadenia aj niekoľko rokov, čo sú ideálne podmienky pre ransomware. Hlavnou a najúčinnejšou ochranou je teda časté aktualizovanie systému, aby ste zabránili potencionálnym bezpečnostným problémom.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (linkedin.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre