Qualcomm oficiálne predstavil nový Snapdragon 855 – 5G konektivita, ešte lepší fotoaparát a samozrejme, pokročilá umelá inteligencia

qualcomm snapdragon 855
Zdroj: Qualcomm

Spoločnosť Qualcomm konečne predstavila nový vlajkový mobilný čip Snapdragon 855, ktorý bol doteraz označovaný ako Snapdragon 8150. O pripravovanom čipe od Qualcommu sme doposiaľ veľa nepočuli, maximálne tak o novom 7nm výrobnom procese, ktorým bude nový vlajkový procesor vyrábaný. Svetový výrobca čipov nám ale nový procesor opísal a ukázal na práve prebiehajúcej konferencii Qualcomm Snapdragon Technology Summit, kde vyzdvihol všetky jeho prednosti ako 5G konektivitu, vylepšené možnosti fotoaparátu, rýchlejšiu pracovnú frekvenciu, ako aj lepšiu životnosť batérie a pokročilú umelú inteligenciu.

5G konektivita

Začiatok roka 2019 sa bude určite v mnohých svetových oblastiach niesť v duchu 5G. Viacerí svetoví telekomunikační operátori plánujú v najbližších mesiacoch oficiálne spúšťať svoje 5G siete, ktoré ale musia byť aj adekvátne využívané a testované. Výrobcovia smartfónov a ostatných prenosných zariadení preto plánujú už začiatkom nového roka predstaviť prvé 5G smartfóny, ktoré by mali poslúžiť na adekvátne využitie nového 5G štandardu. Výrobcovia ale samozrejme hľadajú poriadny vlajkový procesor, ktorý by s 5G dokázal pracovať a práve pre týchto výrobcov má Qualcomm riešenie. Nový Snapdragon 855 má byť v spojení s modemom Snapdragon X50 5G tou najlepšou voľbou, ako svojim zákazníkom ponúknuť prenosové rýchlosti až na úrovni 5Gbps.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

WiFi a LTE na úplne inej úrovni

Qualcomm si uvedomuje, že 5G siete nebudú v najbližších rokoch úplne bežné vo všetkých kútoch sveta a preto sa rozhodol posunúť latku na úplne iný level aj v rámci WiFi a LTE pripojiteľnosti. Nový Snapdragon 855 totižto prichádza s podporou nového 60GHz WiFi pásma, ktoré sa aktuálne nepoužíva vo veľkom. Takéto pásmo je vynikajúce na vytváranie hotspotov na malú vzdialenosť, keďže do určitej vzdialenosti môže ponúknuť prenosové rýchlosti na úrovni až 10Gbps. Veľkým refreshom ale prešla aj súčasť LTE modemu v čipe. Predošlý modem bol nahradený novým Snapdragon X24, ktorý umožňuje prenosové rýchlosti až 2Gbps.

Obrovský výkonnostný nárast

Srdcom nového Snapdragonu 855 sú jadrá Kryo 485 bežiace na rôznych frekvenciách, ktoré spoločne ponúkajú až 45% výkonnostný nárast oproti minuloročnému modelu Snapdragon 845. Veľký pokrok neminul ani integrovaný grafický čip Adreno 640, ktorého výkon oproti predošlej generácií poskočil až o 20%.

Umelá inteligencia ako sa patrí

Spoločnosť Qualcomm si určite uvedomuje silu svojich konkurentov (Huawei a Apple), ktorí sa v posledných rokoch zameriavajú najmä na umelú inteligenciu, ktorá v procesoroch dokáže naozaj divy. Snapdragon 855 prešiel taktiež obrovský kus cesty a hlavne vďaka novému AI Enginu 4. generácie dokáže spracovať až 3-násobok AI operácií, ako jeho predchodca.

HDR10+ a 4K video na výšku

Najdôležitejším aspektom budúco ročných vlajkových lodí bude bezpochyby fotoaparát, ktorý za posledné roky prešiel obrovskými vylepšeniami. Rok 2019 určite nebude iný a spoločnosť Qualcomm ponúka výrobcom opäť obrovský priestor na vylepšenie. Nový Snapdragon 855 totižto prichádza s podporou HDR10+, ktoré umožňuje úpravu dynamického rozsahu vo videu. Ďalšou novinkou je podpora segmentácie objektov, čo v preklade znamená, že smartfón bude schopný natáčať 4K video na 60 fps aj na výšku, čo doteraz možné nebolo.

Pokročilý snímač odtlačkov prstov

Hitom budúceho roku budú bezpochyby snímače odtlačkov prstov zabudované v displeji. Tie sú aktuálne na celkom znesiteľnej úrovni, no určite nie sú excelentné. Qualcomm chce ale výrobcom ponúknuť skvelú alternatívu a tou má byť práve nový Snapdragon 855 v spojení s Qualcomm 3D Sonic Sensor, ktorý dokáže odtlačok prstu rozpoznať aj cez kvapky vody, alebo iné znečistenia.

Uvidíme ho už na MWC 2019

Prvé implementácie nového procesoru od Qualcommu uvidíme podľa všetkého až na výstave MWC 2019, kde podľa všetkého uvidíme novú vlajkovú loď od Samsungu.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (Qualcomm)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre