Prvá čierna diera, ktorú sme objavili, prekvapila vedcov: Je iná, než si mysleli

Čo odhalili nové pozorovania Cygnus X-1?

Čierna Diera
Zdroj: NASA

Čierne diery spočiatku fungovali len na papieri, ako teória. Trvalo dlho kým sa teoretickí fyzici zhodli na tom, že čierne diery môžu byť skutočné a potvrdením prvej skutočnej čiernej diery, píše portál IFLScience.

Prvou objavenou čiernou dierou bola Cygnus X-1. Ide o naozaj mimoriadne silný zdroj röntgenového žiarenia, že sme ho dokázali objaviť už v roku 1964 počas raketového letu, ktorý skúmal vlnové dĺžky, blokované našou atmosférou. Nové výskumy však ukazujú, že Cygnus X-1  sa od nás môže nachádzať podstatne ďalej, ako sa prvotne predpokladalo. Potvrdzujú to merania z Very Long Baseline Array, ktoré tvrdia že sa táto čierna diera môže od nás nachádzať až 7-tisíc svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Masívna čierna diera

Vedci tvrdia, že Cygnus X-1 začala svoj život ako hviezda, s 60-násobkom hmoty nášho Slnka a do čiernej diery sa zrútila pred desiatkami tisíc rokov. Keďže vedci získali presnejšie odhady vzdialenosti čiernej diery, môžu lepšie odhadnúť jej hmotnosť. Predpokladá sa, že čierna diera môže mať 21-násobok hmotnosti Slnka, čo je o 40% viac, ako sa predpokladalo. S novými odhadmi je Cygnus X-1 najväčšou čiernou dierou, ktorá vznikla kolapsom hviezdy, akú sme v Mliečnej dráhe objavili.

Čierne diery, ktoré vznikajú gravitačným kolapsom hviezdy majú hmotnosť od 2 do 16 násobku hmotnosti Slnka. V tomto prípade čierna diera Cygnus X-1 prekonala vrchnú hranicu. Vedci však pozorovali vzdialené čierne diery, ktoré mali aj 50-násobok hmotnosti Slnka. Tie mohli vzniknúť kolapsom starších hviezd, ktoré nemali v sebe až tak veľa železa. To znamenalo menej solárnych vetrov a viac hmoty, ktorá po výbuchu hviezdy ostala. Táto hmota mohla „kŕmiť“ čierne diery.

Hviezdy, ktoré vznikajú v Mliečnej dráhe dnes majú viac železa, čím dochádza k opačnému deju. Hviezda má silnejšie solárne vetry a po jej explózii neostane veľa materiálu, ktorý by čiernu dieru kŕmil. Vedci predpokladajú, že v prípade Cygnus X-1 existuje možnosť, že išlo o sústavu troch hviezd a čierna diera jednu pohltila, preto má tak veľkú hmotnosť. Momentálne to však nedokážu potvrdiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre