SpravodajstvoVeda a výskum

Pripomeňme si rok 1968, kedy sa počas Vianoc kozmonauti dostali po prvýkrát v histórii mimo obežnú dráhu Zeme

V roku 1968 počas Vianoc sa dostala trojica kozmonautov NASA po prvýkrát v histórii mimo obežnú dráhu Zeme. Takúto správu nám vtedy poslali!

Štedrý večer roku 1968 pomaly uzatváral najtragickejší, a zároveň najturbulentnejší rok americkej histórie. Milióny ľudí po celom svete sa pozerali a počúvali nahrávku astronautov z misie Apollo 8, ktorí sa v tom čase nachádzali na obežnej dráhe okolo Mesiaca. Frank Borman, Jim Lovell a Bill Anders sa stali prvými ľuďmi, obiehajúcimi úplne nový svet.

Počas toho, ako sa ich veliteľský modul vznášal nad mesačným povrchom, astronauti posielali na zem fotografie a videá našej prirodzenej družice. Striedavo predčítali z knihy Genesis a na záver zablahoželali všetkým „na dobrej Zemi.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Povedali nám, že na Štedrý deň budeme mať najväčšie publikum, ktoré kedy počúvalo ľudský hlas. Jediné inštrukcie, ktoré nám NASA dala, bolo povedať niečo vhodné,“ spomínal Borman počas 40. výročia misie, ešte v roku 2008.

Prvých 10 veršov z knihy Genesis je základným kameňom pre veľké množstvo vierovyznaní, nie len kresťanstva. Na svete sa nachádza viacej ľudí, patriacich k inému vierovyznaniu, preto sa tím astronautov rozhodol práve pre túto pasáž.

„Prvých desať veršov Genesis je základom mnohých svetových náboženstiev, nielen kresťanského náboženstva,“ dodal Lovell. „V iných náboženstvách je viac ľudí ako kresťanské náboženstvo na celom svete, a preto to bolo vhodné, a tak sa to stalo.“

Misia Apollo 8 je taktiež známa pre ikonický záber „úsvitu Zeme,“ ktorý zachytil astronaut Anders. Práve táto fotografia dala ľudstvu novú perspektívu na ich rodnú planétu.

„Napriek všetkému výcviku, ktorý sme podstúpili v snahe objavovať Mesiac, sme nakoniec objavili našu Zem,“ vyjadril sa Bill Anders.

Rozhodnutie NASA

Astronauti z Apollo 8 sa dostali tam kde boli vďaka odvážnemu, improvizovanému rozhodnutiu z NASA. Vtedajší prezident USA John Kennedy mal za úlohu dostať ľudí na Mesiac do konca dekády a akékoľvek zdržanie by mohlo vážne ohroziť program Apollo. Takzvaný „vesmírny závod“ medzi USA a Sovietskym zväzom bol v plnom prúde, a tak musela NASA urobiť vážne rozhodnutie. Pozmenila plán misie a posádku Apolla 8 poslala na mesiac bez lunárneho modulu, čo viedlo k tomu, že sa stali prvými ľuďmi, ktorí sa dostali na obežnú dráhu, na masívnej rakete Saturn V (pozn. redakcie: a zároveň boli aj prvými ľuďmi, ktorí opustili obežnú dráhu Zeme).

Na Štedrý deň čakala nervózne NASA na potvrdenie, že sa astronautom podarilo úspešne dostať z obežnej dráhy Mesiaca, späť na Zem. To sa im dostalo, keď prijali správu od jedného z nich: „Potvrdzujem, chcem aby ste vedeli, že Santa Claus naozaj existuje.“ 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close