Prihlasujete sa do služieb cez Google účet? Toto bezpečnostné nastavenie neprehliadajte!

Prihlasovanie sa cez Google účet môže byť pohodlné, no vo všeobecnosti sa neodporúča.

google ucet sukromie
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Väčšina služieb a webových portálov umožňuje registráciu prostredníctvom účtu Google alebo sociálnych sietí. Čo sa bezpečnosti týka, názory sú rozporuplné, no stále sa odporúča, aby ste mali samostatné prihlasovanie ku každej službe ktorú používate.

Spoločnosť Google umožňuje aplikáciám a službám tretích strán prístup k rôznym funkciám spojeným s vašim účtom. Ak sa ponáhľate, môžete dať aplikácii na rezervácie prístup k vášmu Google kalendáru. To však so sebou môže prinášať určité riziká. Ak nejaký hacker aplikáciu napadne, môže získať dáta aj k vášmu účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj keď aplikáciu prestanete používať, stále môže fungovať na pozadí a aj keď ste sa neprihlásili dlhú dobu, stále má prístup k vašim dátam. Google však ponúka nástroje, ktoré vám umožnia zistiť, ktoré aplikácie alebo služby majú k vášmu účtu prístup. Postup je mimoriadne jednoduchý. Otvorte si váš účet Google, či už cez aplikáciu alebo pomocou tohto odkazu.

Keď budete v účte, na hornej lište nájdite možnosť zabezpečenie a tam nájdite možnosť prihlasovanie na iných weboch.

Skontrolujte si, kto má prístup k vášmu Google účtu
Zdroj: Vosveteit.sk

Kliknite na Prihlásenie pomocou Googlu a tam uvidíte zoznam aplikácií, do ktorých sa prihlasujete pomocou vášho účtu Google. Vyberte si ktoré chcete odstrániť a po kliknutí na ne sa vám ukáže možnosť odstrániť prístup. Stačí kliknúť na toto tlačidlo a hotovo.

Týmto sa nezruší vytvorený účet v danej službe alebo na webovej stránke. Ak sa však pokúsite prihlásiť znovu, služba si môže opäť pýtať povolenie na prístup k vášmu účtu. Ktoré služby odstrániť? V tomto vám neporadíme, pretože odpoveď je na vás. Všeobecné odporúčanie ale znie, že ak sa vám nejaký portál alebo služba nepozdáva, lepšie je ju vymazať.

Vymažte si nepoužívané aplikácie

Keď už odstraňujete povolenia k vášmu účtu, urobte si rovno aj poriadok v smartfóne. Ak nejakú aplikáciu už roky nepoužívate a odstránili ste jej prístup k vášmu účtu, odinštalujte si ju aj zo smartfónu. Mnohí z nás totiž máme v telefóne nepotrebné aplikácie, ktoré nám zbytočne zaberajú miesto a rovnako môžu zbierať aj údaje na pozadí.

Android smartfóny potrebujú nejaké voľné miesto na to, aby mohli správne fungovať. Ak sa vám zdá že váš telefón ide akosi pomalšie alebo dokonca seká, odinštalovanie aplikácií môže byť tým správnym riešením. Mnohé aplikácie môžu ukladať dáta lokálne, teda na vašu SD kartu alebo interné úložisko v mobile. Príkladom takejto aplikácie je Facebook.

Ak máte problémy s voľným miestom, niekedy stačí aplikáciu vymazať a opätovne nainštalovať. Týmto spôsobom môžete uvoľniť naozaj veľa miesta. Ak máte problém rozhodnúť sa čo dať z telefónu von, opýtajte sa, kedy ste aplikáciu naposledy použili. Nepísaným pravidlom je, že ak ste niečo neotvorili mesiace, potom vám to zbytočne zaberá miesto v smartfóne. Ak by ste aplikáciu v budúcnosti predsa len potrebovali, zvyčajne si ju viete za chvíľku stiahnuť z Obchodu Play.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre