Facebook sa dočká výraznej zmeny: Sociálna sieť vás už nebude vo väčšej miere sledovať, má to ale háčik!

Facebook od spoločnosti Meta ponúkne používateľom možnosť zakázať zdieľanie dát. Funkciu si ale musíte aktivovať sami.

Facebook stalker
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Sociálna sieť Facebook od spoločnosti Meta patrí medzi najznámejšie a najviac využívané siete medzi viacerými generáciami používateľov. Nie je sa však čomu čudovať, keďže ide o jednu z prvých sietí svojho druhu, aká sa objavila ako dostupná pre širokú verejnosť. Dnes sa táto sieť spája s viacerými ďalšími sieťami ako napríklad Instagram či WhatsApp, ktoré sa rovnako zastrešujú spoločnosťou Meta. Výraznejšou zmenou však prejde najmä „modrá sieť“, ktorá podľa portálu androidauthority.com získa možnosť deaktivácie sledovania spoločnosťou Meta. Používatelia teda budú mať možnosť zvoliť si, aby na nich napríklad necielili personalizované reklamy a aby Meta nezbierala informácie o tom, aké príspevky otvárajú. Ako však správne odhadujete, nebude to len tak.

Európska únia zakročila: Facebook musí dať používateľom na výber

To, že veľké spoločnosti o nás zbierajú veľké množstvo informácií, pravdepodobne nikoho neprekvapí. Služby, ktoré od nich využívame, sú kvázi zadarmo, pričom za ne platíme práve tým, že s nimi zdieľame veľké množstvo informácií. Tie následne využívajú napríklad k cielenej reklame, ktorá rovnako spoločnosti ako je aj Meta zarába peniaze. Európskej únii sa však takéto zbieranie údajov nepáči, a preto prišlo k opakovanému pokutovaniu spoločnosti pre praktiky, ktoré využíva napríklad aj Facebook.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Facebook_socialna siet
Zdroj: flickr.com (Stock Catalog) (CC BY 2.0)

Po týchto pokutách však Meta začala vyhlasovať, že stiahne Facebook aj Instagram z európskeho trhu, čím si zabezpečí to, že nebude musieť meniť svoje podmienky. Európsky trh je ale dostatočne veľký na to, aby následne spoločnosti chýbal. Aj preto pravdepodobne môžeme aktuálne evidovať výraznejšie zmeny, ktoré zmenia sociálnu sieť na nepoznanie. Používatelia totiž už nebudú terčom sledovania toho, na čo budú klikať a aké príspevky otvoria. Vďaka tomu na nich napríklad nebudú cieliť personalizované reklamy s vysokou presnosťou.

Používatelia si to budú musieť aktivovať

Nikoho zrejme neprekvapí, že k tomuto kroku pristupuje Meta len v rámci krajín Európskej únie. Používatelia sociálnych sietí Facebook či Instagram mimo tieto krajiny teda stále nebudú mať na výber, aké informácie o nich budú siete zbierať. V rámci nových pravidiel však stále platí, že si zákaz zbierania údajov budeme musieť aktivovať, pričom dostupnosť tejto funkcie by mala byť už v rámci najbližších dní. Automaticky sa nám však neaktivuje, keďže Meta bude stále primárne tieto údaje o nás zbierať.

Facebook WatsApp Instangram data
Zdroj: Facebook, cleanpng.com, koláž Vosveteit

Ak by sme sa rozhodli, že nechceme so spoločnosťou Meta zdieľať informácie o tom, aké príspevky nás zaujímajú či na aké reklamy klikáme, tak sa nám príspevky budú stále personalizovať. Prebiehať to ale bude v podstatne menšej miere. V rámci sietí Facebook či Instagram sme si totiž uviedli napríklad pohlavie či vek, od čoho sa budú siete odvíjať. Na základe toho vám budú ponúkať relevantný obsah a reklamy. Nebudú však cieliť priamo na vás, no na priemerného používateľa vašej kategórie.

Deaktivujete si zdieľanie informácií o vás v rámci Facebooku? Alebo vám to príliš neprekáža? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre