Prekvapivé zistenie: Bežný liek proti plešatosti môže tiež znížiť riziko srdcových chorôb.

Výskumníci zisťujú, že bežne používaný liek finasterid môže pomôcť znižovať cholesterol a zabrániť závažnému ochoreniu.

cievy zila prietok krvi
Zdroj: NPW-STUDIO / Shutterstock.com

Liek finasterid sa používa na liečbu mužskej plešatosti a zväčšenej prostaty. Výskumníci z University of Illinois však dokazujú, že tento liek môže zároveň znižovať cholesterol a celkovo znižovať riziko srdcovocievnych ochorení u mužov.  

V rámci výskumu našli vedci množstvo významných vzťahov medzi užívaním finasteridu a nižšími úrovňami cholesterolu počas výskumu, ktorý sa odohrával medzi rokmi 2009 a 2016. Popri tom vedci vykonali experimenty na myšiach. Tu sa ukázalo, že vysoké dávky finasteridu znižovali cholesterol, znižovali úroveň zápalu pečene a spomaľovali progres atherosklerózy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Najskôr sme sa pozreli, ako bežne používaný liek finasterid vplýva na mužov. Tí, ktorí liek užívali mali v priemere o 30 bodov nižší cholesterol ako muži, ktorí liek nebrali. Mysleli sme, že experiment ukáže pravý opak, preto nás výsledky zaujali,” tvrdí vedúci štúdie Jaume Amengual.  

Na jednu stranu sú výsledky štúdie zaujímavé, no na druhú stranu mali svoje limitácie. Jednou z nich bolo, že zo 4 800 opýtaných len 155 nahlásilo užívanie finasteridu. Vedci zároveň nedokázali zistiť ani ako veľa lieku užívali ani ako dlho liek užívali. Priznávajú, že nešlo o klinickú štúdiu, v rámci ktorej môžu vedci kontrolovať každý jeden aspekt.  

Autori štúdie tvrdia, že v tomto prípade len pozorovali, že sa niečo zaujímavé môže diať. Preto navrhli experiment na myšiach, v ktorom hlbšie preskúmali, ako môže liek vplývať na organizmus. Jednou z hlavných otázok bolo, prečo liek na prostatu a plešatenie ovplyvňuje cholesterol. Vysoký cholesterol môže viesť k upchatiu ciev a následnej mŕtvici, infarktu, či inej forme srdcovocievnych ochorení.  

Liek môže pomáhať

Atheroskleróza, teda upchatie ciev, sa oveľa častejšie vyskytuje u mužov, než u žien pred menopauzou. Preto vedci dlhú dobu predpokladali, že testosterón môže vývoj choroby urýchliť. Finasterid funguje tak, že blokuje proteín nachádzajúci sa v korienkoch vlasov a v žľaze prostaty, ktorá aktivuje testosterón.  

V rámci experimentov na myšiach vedci vyskúšali štyri dávky finasteridu, 0, 10, 100 a 1000 miligramov na kilogram jedla. Liek testovali na samcoch, geneticky predisponovaných na upchatie ciev. Myši konzumovali liek spolu s jedlom bohatým na tuky a cholesterol po dobu 12 týždňov. Následne vedci analyzovali hladiny cholesterolu myší.  

“Myši s vyššou dávkou cholesterolu vykazovali menšie hodnoty cholesterolu. Zároveň sme objavili menej lipidov a markerov pre zápal pečene,” vysvetľuje Molina Chaves, spoluautorka štúdie.  

Autori štúdie vysvetľujú, že rozdiely boli výrazné len pri najvyššej dávke, ktorá by sa človeku podať nemala. Zároveň ale musíme mať na pamäti, že metabolizmus myši funguje o čosi inak. Len pre porovnanie, človek typicky užíva 1 až 5 miligramovú dávku fenasteridu. Aj napriek tomu vedci dokázali pozorovať priaznivý vplyv lieku na cholesterol. Autori štúdie sa preto domnievajú, že nám môže liek pomáhať aj bez megadávky.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre