Predaje bezdrôtových slúchadiel raketovo rastú. Najviac z toho ťaží Apple, no stály podiel má aj Xiaomi, či Samsung

Trh so slúchadlami bezpochyby dominujú bezdrôtové TWS slúchadlá. Predaje klasických slúchadiel však aj napriek tomu rastú

apple airpods
Zdroj: Pixabay

Osobné zvukové zariadenia, v bežnej reči slúchadlá, zažívajú v roku 2019 obrovský predajný boom. Za obrovským nárastom v predajoch stojí hlavne príchod bezdrôtových True Wireless Stereo slúchadiel, z ktorých sa stal doslova ťahúň celého trhu so slúchadlami. Podľa najnovších výsledkov, ktoré zverejnil Canalys, narástli medziročné predaje všetkých slúchadiel v 3. štvrťroku 2019 až o neuveriteľných 53%, pričom bolo predaných až 96,7 milióna zariadení. Výrobcovia však môžu údajne počítať s neustálym rastom tejto kategórie zariadení, tvrdia analytici.

TWS slúchadlá dominujú

predaje sluchadiel q3 2019
Zdroj: Canalys

Ako sami vidíte na grafe vyššie, bezdrôtové TWS slúchadlá doslova ovládli trh a medziročne ich predaje narástli o neuveriteľných 183%, pričom v 3. štvrťroku presiahli ich predaje hranicu 43 miliónov kusov. Na druhej priečke sa ďalej umiestnili klasické slúchadlá do uší, ktoré napriek vysokým predajom TWS slúchadiel narástli o ďalších 6% čo sa predaných kusov týka. Na poslednú priečku boli odsunuté slúchadlá „cez hlavu“, ktoré si ale taktiež výrazne polepšili a to až o 22%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Očakávať máme ďalší nárast

Analytici očakávajú, že predaje slúchadiel budú výrazne rásť aj v 4. štvrťroku 2019, ktorý bude zavŕšený práve dnešným dňom. V posledných 3 mesiacoch sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou predalo viac ako 100 miliónov zariadení a ak sa tak naozaj stane, celoročné predaje presiahnú hranicu 350 miliónov predaných kusov, čo je na „doplnok“ ku smartfónu naozaj neuveriteľné číslo. Ak si zoberieme údaje o predaných smartfónoch za 3. štvrťrok 2019 a údaje o počte predaných slúchadiel za to isté obdobie, môžme povedať, že na každých 100 smartfónov pripadá až 27 slúchadiel. Pre porovnanie, v takom istom období by bol pomer s inteligentnými náramkami menší takmer o polovicu, 100 ku 13 predaným náramkom.

podiel sluchadiel ku smartfonom q3 2019
Zdroj: Canalys

Z trhu vyťažil najviac Apple

Z najväčšej kategórie, čiže z TWS slúchadiel, najviac ťažila americká spoločnosť Apple, ktorá čiastočne určuje trendy v tejto kategórii. V 3. štvrťroku 2019 predala viac ako 18,2 milióna slúchadiel, pričom jej podiel na trhu narástol až na 43%.

„Spoločnosť Apple má jasné vedúce postavenie a to nie len na čipovej úrovni. Svoju úlohu hrá aj bezproblémové prepojenie so smartfónmi iPhone, výborné rozmery a funkcie na potlačenie hluku, ktoré poskytujú špičkový zážitok pre používateľov.“ 

vyrobcovia sluchadla q3 2019
Zdroj: Canalys

Pochopiteľne, podobným smerom sa uberajú aj ostatní výrobcovia ako Xiaomi, či Samsung, ktoré sú na tom s predajmi viac menej rovnako, no na spoločnosť Apple sa jednoducho aktuálne nechytajú. Ďalšie kategórie slúchadiel ovládajú klasickí výrobcovia, ktorí sú vo svete populárni už dlhé roky. Spomenieme určite značku JBL, ale aj výrobcov Sony, či Bose.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre