Prečo sú seniori náchylnejší naletieť na podvody? Toto je kameň úrazu!

Výskumníci zistili, že dôvera je kameňom úrazu pre starších ľudí. Na toto by si však mali dávať pozor všetci.

podvody na seniorov telefonicky podvod
Zdroj: Andrey Mihaylov / Shutterstock.com, SpeedKingz / Shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Podvody sa často objavujú aj na Slovensku. Mnohé z nich cielia hlavne na seniorov, ktorí sa bohužiaľ častokrát nechávajú oklamať častejšie ako mladší ľudia. Lenže prečo je to tak? Na to hľadali odpoveď výskumníci z University of Florida.  

V práci zistili, že starší ľudia môžu mať väčší problém preniesť sa cez prvé dojmy, čo ich môže nechať zraniteľnejšími voči phishingovým a klasickým podvodom. Ak sa podvodník spočiatku javí dôveryhodne, seniori si dávajú oveľa menší pozor na to, čo podvodník robí ďalej. Kvôli tomu im môžu unikať podozrivé správania, ktoré by niekomu inému okamžite ukázali, že ide o podvod. Keď je tento prvotný dojem dôvery nakoniec narušený, spravidla už býva neskoro a obeť už poslala útočníkovi peniaze alebo osobné citlivé údaje.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Seniori by si mali dávať pozor na prvé dojmy. Nemali by im prikladať takú váhu a radšej namiesto toho sledovať, či sa človek skutočne správa spôsobom, ktorí si zaslúži dôveru. Častokrát robíme rozhodnutia v zlomku sekundy o tom, či niekomu veriť alebo nie. Spoliehať sa v tomto smere na inštinkt môže byť prirodzené, no z dlhodobého hľadiska to nie je dobrá stratégia. ” vysvetľujú autori štúdie.  

Hoci seniorov tento problém postihuje viac, nie je to niečo, čo by mladší ľudia nerobili. Autori dodávajú, že my všetci musíme dávať väčší pozor na to, čo osoba naozaj robí. Nemôžeme sa spoliehať na inštinktívne rozhodnutie, ktoré sa nezakladalo na novších informáciách.  

Nová štúdia sa zakladá na experimente, v ktorom dobrovoľníci hrali jednoduchú hru. Z balíčkov kariet si museli vybrať kartu, na základe ktorej získavali alebo strácali body. Čím viac bodov mali, tým viac peňazí mohli získať. Chyták bol v tom, že balíčky kariet boli naukladané tak, aby niektoré lákali veľkými výhrami a ešte väčšími stratami. Tie výherné balíčky ponúkali oveľa menšie, no predvídateľnejšie výhry. Pri balíčkoch boli zároveň tváre, ktoré vyhodnotili ako dôveryhodné a nedôveryhodné.  

Vždy by sme mali brať do úvahy nové okolnosti

Mladí aj starší ľudia prirodzene začínali s balíčkom, pri ktorom bola dôveryhodná tvár. Tu sa však ukázalo, že keď mladší ľudia začali prehrávať, oveľa rýchlejšie sa poučili a prešli na druhý balík kariet. Starším ľuďom trvalo väčšinu hry, než sa im začalo dariť.  

“Podvody sa častokrát dejú aj cez členov rodiny. Ak sa jeden z členov začne chovať nedôveryhodne, seniori nemusia túto zmenu správania pozorovať a tým sa neprispôsobujú novým okolnostiam,” vysvetľuje Natalie Ebner, jedna z autorov štúdie.  

Autori štúdie dodávajú, že seniori majú výhodu v tom, že v živote prežili oveľa viac, ako mladí ľudia. Zároveň to ale môže predstavovať slabinu. Existujú totiž situácie, kedy nás spoliehanie sa na predchádzajúce skúsenosti môže potlačiť do zlej cesty. Za každých okolností by sme preto mali byť obozretní, aj keď si myslíme, že určitému človeku môžeme dôverovať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre