Prečo sme nenatrafili na mimozemský život? Tieto teórie majú na to celkom jednoduché vysvetlenie

Prečo sme ešte nenarazili na mimozemský život? Teórie ako Fermiho paradox a ďalšie majú na to celkom jednoduché vysvetlenie.

Mimozemstania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Mliečna cesta by mohla prekypovať mimozemským životom, schopným medzihviezdneho cestovania. Dôvodom, prečo sme  o nich doteraz nepočuli, môže byť to, že nás za 10 miliónov rokov nenavštívili. Hovorí o tom štúdia, publikovaná minulý mesiac. V nej sa píše, že si môžu vesmírne civilizácie dávať „načas“ v skúmaní našej galaxie.

Jedná sa o takzvaný Fermiho paradox. Ten hovorí o tom, že vznik života je v našom vesmíre úplne bežným javom, no napriek tomu sme nezachytili žiadne známky iných civilizácií. Počiatky tohto paradoxu skúmali uskutočniteľnosť cestovania medzi hviezdami, neskôr sa ale stali základom pre pochybovanie o existencii života mimo našej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astrofyzik Michael Hart konštatoval vo svojom výskume, že 13 miliárd rokov je dostatok času na vývin inteligentného života, no napriek tomu sme o žiadnom nepočuli. Vyvodil z toho teda, že okrem nás neexistuje žiadna iná vyspelá civilizácia.

Protichodná teória ale hovorí o tom, že mimozemšťania pristupujú k objavovaniu nových hviezd opatrne a strategicky.

„Ak vylúčime z rovnice samotný pohyb hviezd, ostávajú nám len dve možnosti. Buď nikto neopúšťa svoju planétu, alebo sme jedinou technologickou civilizáciou v galaxii,“ hovorí Jonathan Carroll-Nellenback, výpočtový vedec.

Hviezdy a planéty okolo nich obiehajú stred našej galaxie rôznymi rýchlosťami. Občas sa stane, že dve z nich prejdú popri sebe. Mimozemšťania teda môžu čakať na to, kedy sa ich cieľová destinácia dostane bližšie. V tom prípade by im kolonizácia iných hviezd trvala dlhšie, než ktokoľvek predpokladal.

Ďalšia teória sa nazýva vesmírna zoo. Vychádza z predpokladu, že nás mimozemské civilizácie nekontaktovali z toho istého dôvodu, prečo máme prírodné rezervácie, alebo udržiavame ochranu nad nekontaktovanými domorodými ľuďmi.

Mimozemšťania nás mohli navštíviť v minulosti

To že sme zatiaľ o žiadnych mimozemských civilizáciách nepočuli neznamená, že nás v minulosti nenavštívili. Ak by na našu planétu zavítali povedzme pred 4 miliardami rokov, dnes by sme už nenašli žiadny dôkaz o ich návšteve.

Taktiež mohli popri Zemi len preletieť a rozhodli sa nenavštíviť ju. Ďalším dôvodom môže byť aj to, že mimozemšťania nechcú navštíviť žiadnu obývanú planétu. Nemali by sme sa preto vzdávať v hľadaní života v našom vesmíre. To, že sme ešte na nič nenatrafili neznamená, že sme v galaxii sami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre