Prečo by ste si mali inštalovať aplikácie vždy len z overených zdrojov? Vyhnete sa týmto rizikám!
Aplikácie z neoverených zdrojov so sebou môžu prinášať viacero rizík. Pozrite sa, o aké riziká môže v týchto prípadoch ísť.
Inštalácia aplikácií do vášho smartfónu môže byť pomerne komplikovaným procesom, ak chceme dodržať všetky zásady bezpečnosti. Pri inštalácii totiž môžeme jednoducho naraziť na viacero problémov, pričom sa odporúča, aby sme siahali najmä po aplikáciách z overených zdrojov. Takéto aplikácie totiž so sebou prinášajú vyššiu vrstvu ochrany a zabezpečujú nám, že riziko problémov pri nich je oveľa nižšie. Aké riziká však so sebou môže priniesť aplikácia, ktorú si nainštalujeme mimo oficiálne obchody ako je Obchod Play či App Store? To si teraz povieme v našom článku, ktorý vám odprezentuje aj možné problémy s inštaláciou aplikácií mimo oficiálne zdroje.
V prvom rade pozor na bezpečnosť
Keď si predstavíte inštaláciu aplikácie mimo oficiálny zdroj, tak si určite spomeniete aj na riziko malvérov. S týmto rizikom sa stretávame aj pri inštalácii aplikácií z Obchodu Play, no musíme spomenúť, že Google aplikácie pravidelne skenuje. Rozdiel pri neoficiálnych obchodoch je teda ten, že tie aplikácie neskenujú a inštalácia malvéru spolu s aplikáciou je teda oveľa pravdepodobnejšia.
Ďalším rizikom môže byť aj inštalácia neoverených aplikácií. Keďže neoficiálne obchody aplikácie riadne neskenujú, tak sa môže stať, že budú obsahovať rôzne chyby, bezpečnostné medzery či falošný obsah. V mnohých prípadoch môže takáto aplikácia aj slúžiť k šíreniu malvéru či softvéru, ktorý bude určený na špehovanie. Okrem iného si navyše môže aplikácia vyžiadať aj viacero nepotrebných povolení v porovnaní s aplikáciou, ktorú nájdeme v Obchode Play. A v konečnom dôsledku tak môže mať prístup ku kamere, polohe nášho telefónu alebo mikrofónu aj vo chvíli, kedy to nepotrebuje. Prípadne môže získať i také povolenia, ktoré jej umožnia inštalovať aj ďalšie aplikácie a softvér do zariadenia bez vedomia používateľov.virusvirusvivivirus
Pozor aj na falošné aplikácie
Problémom s neoficiálnymi obchodmi s aplikáciami je aj ich obsah. Obchod Play či App Store a iné oficiálne obchody sa snažia regulovať obsah, ktorý zverejnia. Každú aplikáciu dôkladne skontrolujú a overia si, či nejde o falošnú náhradu, ktorá sa len tvári ako známa aplikácia. V neoficiálnych obchodoch sa však takáto kontrola nevykonáva. Môžeme tak jednoducho naraziť na aplikácie, ktoré sa tvária ako známe služby, no keď si ich nainštalujeme, pôjde o falošnú náhradu útočníkov. A tí budú mať opäť len jeden cieľ, teda získať vaše údaje a špehovať vás.
Ak aplikáciu, ktorú by ste si chceli nainštalovať, nenájdete v Obchode Play či inom oficiálnom obchode, nesiahajte hneď po alternatívach z neznámych zdrojov. V prvom rade skontrolujte stránky vývojára, či neponúka aplikáciu k inštalácii priamo tam. A ak túto aplikáciu nenájdete ani tam, tak by ste si mali riadne premyslieť, či ju vôbec potrebujete využívať. Útočníci totiž častokrát nahrávajú do aplikácií aj škodlivý softvér a následne tieto aplikácie distribujujú cez neoficiálne obchody s aplikáciami a hrami, prípadne cez webové stránky. Častokrát tieto aplikácie sú dokonca užitočné, no na pozadí robia záškodnícku činnosť.
Neprehliadni
Inštalujete si aplikácie aj z neoficiálnych zdrojov? Alebo sa spoliehate len na oficiálne obchody? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre