Pozrite si všetko, čo by ste mali vedieť o najväčšom asteroide, ktorý preletí v tomto roku v blízkosti Zemi

Podľa NASA prelet asteroidu 2001 FO32 bude v bezpečnej vzdialenosti a nepredstavuje pre nás reálne riziko.

asteroid letiaci na zem
Zdroj: Youtube (esa)

Minulý rok potenciálne blízko Zeme preletelo viacero asteroidov. Dokonca aj také, ktoré sme si všimli až potom, čo preleteli okolo. Ide napríklad o Asteroid 2020 VT4, ktorý preletel vo vzdialenosti len 400-kilometrov. Hoci sa to môže zdať ako ďaleko, tak opak je pravdou. Približne v rovnakej vzdialenosti sa nachádza napríklad Medzinárodná vesmírna stanica. Našťastie prelet asteroidu sa obišiel bez komplikácií.

Ani v tomto roku sa nevyhneme blízkym preletom vesmírnych telies okolo našej Zeme. Najväčší známy asteroid, ktorý by mal preletieť okolo našej planéty je 2001 FO32. Malo by sa tak stať 21. marca, teda v priebehu nasledujúceho mesiaca. Na tému upozorňuje financialexpress.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento asteroid je klasifikovaný ako „near-Earth object“ (NEO), ktorý obieha Slnko a zároveň čoskoro preletí aj v našej blízkosti. Len pre zaujímavosť, Slnko obehne približne každých 810-dní. V najbližšom bude dosahuje vzdialenosť od našej hviezdy 0,30 AU (pozn. redakcie: 1 AU = 149 597 871 kilometrov) a v tom najvzdialenejšom to je 3,11 AU. Doteraz bolo ako NEO identifikovaných približne 25-tisíc objektov, z toho klasifikovaných ako potenciálne nebezpečných bolo 2,1-tisíc objektov.

„Tieto NEO sú klasifikované ako potenciálne nebezpečné, pretože majú obežné dráhy, ktoré sa blížia k dráham Zeme. Vplyvom gravitačného pôsobenia niekoľkých planét sa dráhy asteroidov neustále menia a existuje možnosť, že v priebehu storočí a tisícročí zmeny na obežných dráhach týchto potenciálne nebezpečných NEO spôsobia ich prechod cez obežnú dráhu Zeme.“ píše portál  financialexpress.

Podľa NASA ako potenciálne nebezpečné objekty sú identifikované tie, ktoré majú šírku približne 460-stôp, čo je okolo 140 metrov a preletia okolo Zeme vo vzdialenosti do ~7,4-milióna kilometrov. 

Asteroid 2001 FO32 je väčší ako 97% asteroidov, ktoré preletia v blízkosti Zeme

Odhaduje sa, že 2001 FO32 je široký približne 0,767 až 1,714 kilometra a preletieť by mal približne vo vzdialenosti 2,1-milióna kilometrov od Zeme. Len pre zaujímavosť, ide o väčší asteroid ako je približne 97% všetkých asteroidov, ktoré preletia v blízkosti Zeme. Okrem iného asteroid našou slnečnou sústavou putuje rýchlosťou približne 34,3-kilometrov za sekundu, resp. 123-tisíc kilometrov za hodinu. Nižšie na obrázku si môžete pozrieť trajektóriu asteroidu.

orbit-viewer-snapshot
Zdroj: ssd.jpl.nasa.gov

Mimochodom v prípade teoretickej kolízie asteroidu 2001 FO32 so Zemou, následky by boli pre ľudstvo katastrofálne. Dôvodom je, že asteroid o priemere 1-kilometra by bol schopný zmeniť klímu na Zemi. Podľa štatistík takéto skaly k nám zavítajú približne 1-krát za milión rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre