Pozrite si najväčšiu kameru na svete s rozlíšením 3200-megapixelov, ktorá bude sledovať vesmír

Ak by ste chceli zobraziť celú 3200 megapixelovú fotografiu, potrebovali by ste 378 televíznych obrazoviek s rozlíšením 4k

fotografie
Zdroj: LSST

Observatórium Vera C. Rubin zhotovilo prvé zábery, pomocou svojej 3200 megapixelovej kamery. Observatórium má odštartovať v roku 2022 a vedci momentálne dokončujú rôzne testy.

V súčasnosti ide o najväčšiu kameru, aká kedy bola postavená. Spolupracovať bude s 8-metrovým hlavným zrkadlom. Jej ohnisková rovina sa skladá so 189 samostatných zariadení, ktoré zachytia rozlíšenie 16 megapixelov. Ak by ste chceli zobraziť celú 3200 megapixelovú fotografiu, potrebovali by ste 378 televíznych obrazoviek s rozlíšením 4k. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím vedcov, stojacich za konštrukciou kamery, tvrdí, že Rubin Observatory dokáže zachytiť objekty 100-miliónkrát tmavšie, než dokáže pozorovať ľudské oko.

„Vďaka týmto unikátnym vlastnostiam bude Rubin Observatory schopná priniesť vedu budúcej generácie,“ hovorí vedúci observatória, Steven Kahn.

Observatórium sa zameria na nočnú oblohu. Každú noc zachytí približne 20 terabytov dát. Na konci svojej desaťročnej misie zozbiera okolo 60 petabytov dát. Ide o neuveriteľne veľké množstvo dát a práve preto bola zriadená špeciálna optická linka, s rýchlosťou prenosu 40 GB. Všetky dáta poputujú do archívu v Spojených štátoch. Tam budú spracované, uložené a sprístupnené verejnosti.

Fotografie
Prvá testovacia fotografia novej kamery. Zdroj: LSST organization

Aby otestoval tím vedcov funkčnosť kamery, zhotovili aj sériu prvých záberov. Na to museli byť senzory schladené na teplotu -101 °C, pri ktorej  môžu optimálne pracovať. Objekty, ktoré sa na prvých snímkach objavili boli rastlina Romanesco, fotografia observatória, fotografia členov observatória a koláž rôznych symbolov, ktoré používajú.

„Zhotoviť tieto zábery bol pre nás výrazný krok dopredu,“ Vyjadril sa Aaron Roodman, vedec zodpovedný za kompletizáciu kamery.

Výnimočnosťou Rubin Observatory je, že stále dookola zachytáva obraz jedného miesta na nočnej oblohe. Ide o automatizovaný proces, ktorý observatóriu umožňuje pozorovať fenomény, ktoré iné observatória nedokážu. Príkladom sú supernovy. Rubin Observatory dokáže zachytiť supernovu a následne upozorniť iné observatória. Tie spustia svoje teleskopy a zistia to, čo už Rubin Observatory zistiť nedokáže.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre