POZOR! Veľký úrad varuje: „Vyhnite sa používaniu bezplatných nabíjacích staníc“, hackeri prišli na to, ako ich zneužiť!

Nebezpečenstvo kybernetického útoku hrozí aj na miestach, kde by ste to nečakali.

Dávajte si pozor na USB nabíjacie stanice
Zdroj: Unsplash (Mike Winkler), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pravdepodobne aj vy máte vo vašom smartfóne desiatky aplikácií, prostredníctvom ktorých pristupujete ku aplikáciám bánk, sociálnych sietí, do e-mailovej schránky a podobne. Inými slovami, pracujete s veľkým množstvom citlivých údajov, ktoré môže útočník potenciálne zneužiť, ak k ním získa prístup.

Väčšinou si vírus do zariadenia stiahneme cez škodlivú aplikáciu. Prípadne navštívime nejakú webovú stránku, cez ktorú sa dostane do smartfónu malvér či iný nebezpečný softvér. No pravdou je, že vírus sa do mobilu môže dostať aj inými cestami. Jednou z nich sú aj nabíjacie stanice, ktoré sú dostupné na verejných priestranstvách, upozorňuje FBI na sociálnej sieti X.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na voľne dostupné nabíjacie stanice

Americká FBI na sociálnej sieti upozorňuje verejnosť, že by sa mala vyhýbať verejným nabíjacím staniciam. Namiesto nich, ak potrebujete nabiť váš mobil, mali by ste použiť svoj vlastný kábel a bežnú elektrickú zástrčku, aby ste eliminovali riziko, že sa vám telefónu dostane hacker.

„Vyhnite sa používaniu bezplatných nabíjacích staníc na letiskách, hoteloch alebo v nákupných centrách. Útočníci prišli na spôsoby, ako využiť verejné USB porty na nahratie škodlivého softvéru a monitorovacieho softvéru do zariadení, ktoré majú prístup k týmto portom. Noste si vlastnú nabíjačku a namiesto nabíjacích staníc použite elektrickú zásuvku.“, píše FBI v príspevku nižšie.

Tento typ útoku je známy tiež ako „juice jacking„. Juice jacking zneužíva to, že kábel môže prenášať nielen elektrický prúd, ale aj dáta. V praxi tento útok prebieha tak, že po tom, ako pripojíte kábel k smartfónu, tak nabíjacia stanica môže byť prispôsobená tak, aby preniesla do vášho telefónu aj škodlivý softvér či infikovaný súbor. Tento malvér môže následne robiť to, na čo bol navrhnutý.

Ako sa môžete chrániť pred týmto útokom?

Jedným zo základných predpokladov, aby ste sa vyhli tomuto typu útoku, je, aby ste po pripojení zariadenia k stanici, odklikali na vašom mobile, že môže dochádzať len k nabíjaniu. Ako ale vysvetľuje úrad vyššie, tak najlepšou ochranou je používať vlastný kábel spolu nabíjačkou a tú pripojiť do zásuvky. V ideálnom prípade by ste mali mať kábel, ktorý neumožňuje prenos súborov. Prípadne, ak sa chcete ochrániť pred potenciálnym nebezpečenstvom pri pripojení zariadenia k verejnej nabíjacej stanici, vypnite váš smartfón predtým, ako ho dáte nabíjať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre