BezpečnosťSpravodajstvo

Pozor! „Váš účet je zablokovaný…“ Podvodníci sa snažia zneužiť meno veľkej banky

Klienti VÚB Banky dostávajú podvodné správy, v ktorých ich banka údajne žiada verifikovať ich údaje, lebo ich účet bol zablokovaný. Pozor, ide o podvod!

Útoky hackerov sú čoraz častejšími. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s útokom typu Phishing, kedy hackeri využívajú najmä e-mailové správy na šírenie podvodných správ s jediným cieľom, nachytať čo najviac obetí. Len niekoľko dní dozadu sme upozorňovali na podvodné e-mailové správy, ktoré zahlcovali schránky Slovákov. Išlo o správy, ktoré zneužívali meno Slovenskej pošty.

Čoraz častejšie sú však podvody typuVISHING. Vo svojej podstate ide o obdobný typ útoku, ako je Phishing, avšak v tomto prípade sú správy šírené najmä prostredníctvom SMS správ.

VISHING je o to nebezpečnejší, že podľa štatistík, s týmto typom správ používatelia reagujú v oveľa väčšej miere, ako v prípade podvodných e-mailových správ. Nejde však iba o väčší dosah v podobe prečítaní správ ako takých, ale aj o väčšiu mieru interakcií so správami.

Pozor na podvodné SMS správy z „VÚB Banky“

Najnovšie Polícia SR prostredníctvom svojej Facebook stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňuje na podvodné SMS správy, ktoré sa tvária ako od VÚB Banky. V skutočnosti ide však o SMS správy od neznámeho odosielateľa, ktorý len zneužíva dobré meno banky s cieľom získať z kariet zákazníkov banky platobné informácie.

„Pozor na takéto správy! V žiadnom prípade neklikajte na link v esemeske a nikde sa neprihlasujte. Ak chcete použiť internet banking, stiahnite si oficiálnu aplikáciu banky do telefónu alebo navštívte jej oficiálnu webovú stránku. Ak budete klikať na neznáme odkazy, dostanete sa k falošným prihlasovacím formulárom a to je už veľmi rýchla cesta k odhaleniu vašich prihlasovacích údajov pre podvodníkov…“ píše Polícia.

Ako môžete vidieť nižšie, tak SMS správa, ktorá je aktuálne masovo distribuovanou medzi zákaznikov banky tvrdí, že váš účet bol dočasne zablokovaný a na jeho odblokovanie, ho potrebujete autorizovať. Ide však o podvod, potom ako kliknete na odkaz, tak budete presmerovaný na stránku, kde vás systém vyzve k odovzdaniu platobných údajov. V skutočnosti však nekomunikujete s bankou, ale podvodníkmi, ktorým odovzdáte platobné informácie z vašej karty.

Rovnako do pozornosti dávame, že tento typ útoku môže byť plynúcim časom nasmerovaný aj na zákazníkov ďalších bánk, a preto neklikajte na žiadne odkazy zo správ a nevypĺňajte žiadne údaje. Najbezpečnejším spôsobom, ako možno komunikovať s bankou, je buď priamo na pobočke, alebo prostredníctvom oficiálnych aplikácií bánk, prípadne iných komunikačných kanálov, ktoré sú oficiálne dostupnými na stránkach bánk.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close