BezpečnosťSpravodajstvo

Pozor, Slováci hlásia, že ich smartfóny zaplavuje táto SMS správa. Tvári sa, že je od operátora, no nie je! Ide o podvod!

Telefóny Slovákov zaplavuje podvodná SMS správa, ktorá sa vydáva za jedného z operátorov. Jej cieľom je vám vybieliť bankový účet.

Stretnúť sa s online podvodom nie je vôbec náročné. Podvodníci sú natoľko aktívni, že potenciálne obete oslovujú už aj priamo. Nedávno sme napríklad poukázali na modus operandi podvodu s ponukou práce. Tento podvod spočíval v tom, že nás kontaktovala cudzia osoba s ponukou práce z domu. Komunikácia ale vôbec nebola násilnou, práve naopak. (Podvodný) Náborový pracovník bol ústretový a ochotný nám pomôcť, dokonca nás aj zaškolil, no nakoniec, po niekoľkých dňoch, začal na nás tlačiť, aby sme mu poskytli údaje z platobnej karty pod zámienkou, že nám tam neskôr prídu peniaze. Útočníci tento podvod dotiahli do takej dokonalosti, že vyvinuli aj vlastný web a aplikáciu, ktorá simulovala náplň práce.

Nemenej časté sú ale aj phishingové podvody. V tomto prípade nám zväčša príde e-mail, prípadne SMS správa, ktorej cieľom je vyvolať v potenciálne obeti pocit, že musí reagovať hneď. Ak tak nespraví, tak dôjde k zablokovaniu účtu, strhnutiu poplatku a podobne. Bohužiaľ, ľudia majú často tendenciu v panike konať bez toho, aby rozmýšľali nad tým, čo práve robia. Nebezpečné na tomto type útoku je, že sú čoraz sofistikovanejšie. Napríklad, podvodná SMS správa vám už nepríde z čísla, ktoré je zo zahraničia, ale zo slovenského mobilného čísla. V minulosti sme boli dokonca svedkami, kedy sa používateľovi zobrazilo, že odosielateľom správy bola banka. Umožňujú to rôzne technológie, ktoré slúžia na maskovanie čísla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mobily Slovákov zaplavuje podvodná SMS správa. Tvári sa, že je od operátora 4ka

Najnovšie sociálne siete začali zaplavovať príspevky, v ktorých ľudia poukazujú na podvodnú SMS správu, ktorá sa tvári, že je od operátora 4ka. Treba ale podotknúť, že útočníkovi nič nebráni v tom, aby sa vydával za iného poskytovateľa mobilných služieb. Buďte preto obozretný, keď vám príde správa, ako môžete vidieť nižšie.

Podvodník v nej uvádza, že nemáte overené mobilné číslo, a ak ho neoveríte, tak SIM karta bude neskôr zablokovaná. Spolu s touto správou, útočník prikladá aj URL adresu, ktorá už asi ako tušíte, tak vedie na falošnú webovú stránku kde sa podvodník snaží od vás získať citlivé údaje vrátane údajov z bankovej karty. Ako ich vyplníte, tak útočníkovi nestojí nič v ceste, aby ich zneužil.

podvodna SMS sprava od operatora 4ka
Zdroj: Martin B. (Facebook skupina Špekulanti a podvodníci)

Ako rozpoznať, že ide o podvod? Toto sú spoločné znaky podvodnej SMS správy

Majte na pamäti, že podvodné SMS správy majú viacero spoločných menovateľov. V prvom rade chcú vo vás vyvolať pocit naliehavosti, že musíte konať ihneď. Nemali by ste podceňovať ani mobilné číslo, z ktorého vám prišla SMS správa. Treba ale podotknúť, že útočníci sú dnes schopní pomocou metódy známej ako spoofing, maskovať mobilné číslo za iné. Často v tomto type správ sú pravopisné chyby, prípadne oslovenie zákazníka, je už na prvý pohľad zvláštne. Rovnako nezabudnite skontrolovať ani URL adresu, na ktorú vás link presmeroval, či v nej nie je preklep. V neposlednom rade, buďte podozrievavý a v ideálnom prípade kontaktujte službu priamo, napríklad cez číslo podpory, ak máte podozrenie, že obsah správy môže byť zavádzajúci, alebo sa vám niečo nepozdáva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close