Pozor, cez Messenger sa šíri podvodná správa. Ak na ňu budete reagovať, tak môžete prísť o peniaze alebo vám ukradnú účet

Starý známy podvod hlási návrat. Na túto správe radšej nereagujte.

Facebook Messenger
Zdroj: unsplash.com (Brett Jordan)

Natrafiť na online podvod v online priestore nie je vôbec náročné. Deň čo deň schránky Slovákov zaplavujú podvodné e-maily a správy. V mnohých prípadoch identifikovať podvod vieme len letmým pohľadom na obsah správy. Inokedy ale tomu tak nie je a to obzvlášť ak podvodná správa príde o priateľa. V tomto prípade sa vás nemusí ale pokúšať podviesť váš kamarát, ale aj on sám sa mohol stať obeťou. Na jeden z takýchto podvodov upozorňuje stránka Hoaxy a podvody.

„Takúto správu vám neposlal váš priateľ“

Stránka Hoaxy a podvody upozorňuje najnovšie na podvod, ktorému sa dobre darilo v minulosti. No zdá sa, že hlási návrat.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dávajte si pozor na správy zvláštneho formátu, ktoré vám môžu prísť cez aplikáciu Messenger od niektorého z vašich facebookových priateľov. Nejde o žiadnu novinku, táto hrozba koluje sociálnou sieťou už roky, v rôznych verziách a vyskytuje sa stále.“, uvádza stránka na sociálnej sieti.

V predmetnej správe, ktorá zaplavuje schránky Slovákov, vám píše najčastejšie priateľ so šokujúcou informáciou. Môže ísť napríklad o tvrdenie, že na internete našiel vaše fotografie či videá, ktoré vás nevykresľujú v tom najlepšom svetle, prípadne fotografie spoločného známeho, ktorý mal autonehodu a podobne. Tých príbehov môže byť ale viacero.  Spolu s touto správou podvodník posiela aj URL odkaz, na ktorom majú byť predmetné fotografie.

Ako kliknete na tento odkaz, aby ste sa pozreli na snímky, tak vás web, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako regulárna Facebook stránka (alebo iná) vyzve, aby ste sa prihlásili. Potom, ako zadáte prihlasovacie údaje, tak sa ale neprihlásite na web, ale odovzdáte ich útočníkovi. Ten ich potom môže zneužiť, napríklad vás vymkne z vášho profilu, cez ktorý bude podvod šíriť ďalej medzi vašich priateľov.

„Pri kliknutí na priložený link sa môžu stať rôzne veci podľa toho, z akého operačného systému či zariadenia ho otvárate. Link vás spravidla presmeruje niekam, kde určite nenájdete ani vaše fotky, ani video, ani nič z toho, čo tvrdí správa.“

Ako upozorňuje stránka Hoaxy a podvody, tak okrem toho, že vám niekto môže touto cestou ukradnúť účet, tak potenciálne vás môže napríklad prihlásiť k odberu rôznych platených služieb, vylákať od vás citlivé informácie alebo si do zariadenia stiahnete škodlivý vírus.

V ideálnom prípade, ak takúto správu dostanete od vášho priateľa, tak by ste ho mali kontaktovať a informovať ho o vzniknutej situácii. Samozrejme, treba mu to dať vedieť cez inú platformu ako je Messenger, ktorý sa najväčšou pravdepodobnosťou ovláda podvodník.

Do úvahy prichádza aj to, že cez účet, prostredníctvom ktorého útočník odosiela správy, nemusel ani hacknúť. Stačí, ak sa obeť prihlásila cez svoj účet k nejakej aplikácií, ktorá zneužíva oprávnenia, ktorými disponuje. K odosielaniu správ môže dochádzať preto aj na pozadí a bez vedomia obete. Ak ste sa stali obeťou tohto podvodu, tak si čo najskôr zmeňte prihlasovacie údaje a skontrolujte si, či nemáte váš účet prepojený s nejakou aplikáciou tretej strany.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre