Používate veľa mobilných aplikácií? Veľká časť z nich je ľahko napadnuteľná malvérom, najohrozenejšími sú práve naše osobné informácie

Bezpečnostný výskum poukázal aj na lepšiu ochranu aplikácií na platforme iOS

hacked mobil pexels-photo-301718
Zdroj: Pexel.com, úprava VoSveteIt.sk

Naše smartfóny naozaj nie sú také bezpečné ukladače informácií, ako si väčšina z nás myslí. Najväčšie riziko predstavujú samotné aplikácie, ktoré bezproblémovo využívame na dennej báze. Väčšina z aplikácií, ktoré používame, síce bezpečná je, no behom niekoľkých minút sa aj z aplikácií od overených vývojárov môžu stať nástroje na kradnutie našich osobných informácií.

Práve na tento nebezpečný fakt poukázal výskum spoločnosti Positive Technologies, ktorý odhalil naozaj závažné nedostatky v oblasti ukladania dát o používateľoch, ktoré sa využívajú pri väčšine aplikácií dostupných na mobilných platformách Android a iOS. Tieto bezpečnostné nedostatky nemusia samé o sebe predstavovať veľké riziko, no v prípade napadnutia obyčajným malvérom, by mohli byť bezproblémovo využité na nekalé účely.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

iOS je o niečo bezpečnejší ako Android

Výskum spoločnosti Positive Technologies poukázal aj na fakt, že aplikácie v rámci platformy iOS sú o niečo bezpečnejšie, ako konkurenčný Android. Závažné bezpečnostné chyby sa v iOS vyskytujú približne pri 38% aplikáciách, pričom na konkurenčnom Androide je toto číslo o čosi vyššie, presnejšie 43%. Spoločnosť ale zároveň uvádza, že nedobre zabezpečené údaje by sme našli v zhruba 76% aplikáciách. Tento údaj by mal byť na oboch platformách rovnaký.

Malvér dokáže využiť takmer všetky nedokonalosti

Spomedzi spomínaných 43% aplikácií na Androide je možné napadnúť naozaj obrovskú väčšinu z nich. Štatistiky spoločnosti Positive Technologies uvádzajú, že až 89% týchto aplikácií môže byť bezproblémovo napadnuteľných škodlivým malvérom, ktorý môže byť následne zneužitý na získavanie rôznych informácií.

Aké dáta môžu byť zneužité?

Ak by sa prípadne hackerom podobné aplikácie podarilo napadnúť, mohli by pristupovať ku viacerým citlivým informáciám, či už ku osobným údajom, prihlasovacím menám a heslám, poprípade aj ku bankovým informáciám a privátnym správam a emailom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre