Potrebujete novú batériu v smartfóne? Takto zistíte jej reálnu kapacitu

Potrebujete, či nepotrebujte novú batériu v smartfóne? Pozrite sa, ako môžete tento rébus vyriešiť

Xiaomi skryte menu bateria
Zdroj: Vosveteit.sk

Výdrž batérie smartfónu dokáže celkom potrápiť, obzvlášť v prípade keď smartfón je už starším. Mnohokrát sa však používatelia rozhodnú vymeniť batériu, a to aj v prípade kedy to nie je potrebné. Dôvodom je, že  často problémovým nie je stav batérie, ale aplikácie bežiace na pozadí smartfónu, prípade zle optimalizovaný software, ktoré „vyžmýkavajú“ šťavu zo zariadenia. A práve preto Vám prinášame niekoľko užitočný tipov, ako môžete poodhaliť aktuálny stav kapacity batérie Android smartfónu. Začneme tým najjednoduchším.

Pozrite si stav kapacity batérie Vášho smartfónu

Najjednoduchším spôsobom ako poodhaliť aktuálny stav kapacity batérie je pomocou príkazu „*#*#6485#*#*“, ktorý zadáte do aplikácie Telefón a vytočíte číslo. Tu však treba povedať, že tento príkaz nefunguje na každom smartfóne rovnako. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V tomto prípade je dôležité pozerať na parametre MF_05 a MF_06. Prvá skratka hovorí o reálnej kapacite batérie a druhá skratka hovorí o kapacite z výroby.   Len pre zaujímavosť, skratka MF_02 znamená celkový počet spotrebovaných nabíjacích cyklov. Pri bežnom zaobchádzaní by ste mali so smartfónov vydržať približne 400-500 cyklov (to je približne 18 až 24 mesiacov).

V prípade, ak Váš smartfón nepodporuje funkciu vyššie, tak skúste pomocou Google vyhľadať  „Hidden code značka smartfónu to show battery health“. Napríklad v prípade niektorých telefónov Samsung môžete použiť tento kód *#0228#.

Pomocou aplikácií

Ďalším a vcelku jednoduchým riešením ako okamžite poodhaliť aktuálny stav kapacity batérie je pomocou aplikácie Battery Life Pro, ktorú stiahnete prostredníctvom odkazu nižšie.  Tu však treba dodať, že odhad je skôr orientačným.

Battery Life Pro-phone battery
Battery Life Pro-phone battery

Ďalšou vcelku zaujímavou aplikáciu je  Battery Benchmark and health checker. Ide o aplikáciu, ktorá vypočítava reálnu kapacitu na základe stresového testovania. Je potrebné si nabiť smartfón na 100% a následne spustiť test, počas ktorého Vám aplikácia spotrebuje 95% batérie (aplikáciu ponúka aj rýchly test, kedy Vám spotrebuje 20%). Následne na základe získaných dát Vám vypočíta približný stav reálnej kapacity batérie.

test baterie_vypocet aktualnej kapacity
Zdroj: Vosveteit.sk
BatteryTest Health & Benchmark
BatteryTest Health & Benchmark
Developer: Texts Dev
Price: Free

Ďalšia vcelku užitočná aplikácia je Accu​Battery – Akku & Batterie. Tá na rozdiel od aplikácií vyššie je schopná odhadnúť vcelku presný stav kapacity Vašej batérie. Má to však jeden háčik, nezistíte ho hneď, ale až po približne 10-15  nabití smartfónu. Na druhú stranu aplikácia ponúka vcelku bohaté analytické nástroje, ktoré Vám prezradia aj aplikácie, ktoré sú najväčšími „žrútmi“ energie. Aplikácia je dokonca schopná vypočítať presne spotrebovanú energiu v mAh pri jednotlivých aplikáciách.

Samozrejme platí, že čím Viac nabití v smartfóne zrealizujete, tak tým presnejšie údaje dostanete. Okrem iného ponúka aj viacero tipov a upozornení ako môžete predĺžiť životnosť batérie smartfónu

Accu​Battery - Akku & Batterie
Accu​Battery - Akku & Batterie

Identifikujete problémové aplikácie

V prípade, ak Vám aplikácie vyššie prezradili, že ste nestratili veľa z kapacity batérie Vášho smartfónu, tak problém môže byť v nainštalovaných aplikáciách. Mnohé z nich totiž pracujú na pozadí a to aj bez toho, aby ste o tom vedeli. Identifikovanie týchto aplikácií je pritom vskutku jednoduché. Môžete tak spraviť prostredníctvom nastavení smartfónu. Všeobecná cesta je Nastavenia > Batéria > Spotreba batérie > a následne uvidíte, ktoré aplikácie potrebujú na svoj chod najviac energie.

Ako zistit opotrebovanost baterie v smartfone_2
Zdroj: vosveteit.sk

Po tom  ako identifikujete problémové aplikácie, tak máte v podstate dve riešenie – buď ich odstránite, alebo im obmedzíte fungovanie na pozadí. V prípade obmedzenia fungovania na pozadí je potrebné obmedziť ich fungovanie na pozadí. Choďte do Nastavení > Otvorte položku „Spravovať aplikácie“ (pozn. redakcie: sekcia sa môže volať aj inak v závislosti od výrobcu smartfónu) a následne vyberte problémovú aplikáciu > otvorte jej nastavenia a zvoľte možnosť > Šetrenie batérie > a po tom Zakázať činnosť na pozadí.

ako obmedzit pouzivanie baterie aplikaciam na pozadi
Zdroj: vosveteit.sk
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre