SpravodajstvoTechnológie

Popredný výrobca mikročipov zvažuje až 25% zdražovanie. Dotknúť by sa to mohlo aj cien smartfónov

TSMC pôvodne uvažovalo nad 15% zdražovaním. Obrovský dopyt a technické problémy však možno vyústia v ešte väčšie zdraženie.

Nedostatok mikročipov momentálne silno postihuje takmer všetky oblasti priemyslu. Silno sú zasiahnuté aj odvetvia ako automobilový priemysel, no najväčší nedostatok mikročipov aktuálne hlásia výrobcovia grafických kariet, procesorov, či ich priami odoberatelia, čiže priamo výrobcovia elektroniky. Nedostatok čipov už v niektorých kategóriách elektroniky spôsobil nemalé zdražovanie, čo sa bohužiaľ môže už čoskoro udiať aj v smartfónovom segmente. Naznačujú to najnovšie správy z prostredia jedného z najväčších výrobcov mikročipov na svete TSMC, ktorá údajne zvažuje značné zdražovanie.

Údajne nás čaká rekordné zdražovanie

Ako informuje portál Gizmochina.com odvolávajúci sa na čínske zdroje, spoločnosť TSMC údajne najprv zvažovala zdražovanie na úrovni 15% už pred niekoľkými mesiacmi. Doposiaľ sa tak však nestalo a je teda na mieste očakávať, že spoločnosť po zdražovaní skôr či neskôr siahne. Aktuálne sa totižto skloňuje zdražovanie na úrovni až 25%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cena bežných 12-palcových waferov, špeciálnych substrátových diskov z polovodiča ktoré sú následne spracovávané pri výrobe procesorov, by tak mohla vystúpať až na 400 amerických dolárov. Pochopiteľne by tak šlo o rekordný nárast cien a rekordne vysokú cenu za jeden 12-palcový polovodičový wafer. Myšlienka, že takýto nárast cien nakoniec zasiahne aj samotný trh so smartfónmi, je tak nepochybne na mieste.

Na 3nm výrobný proces presedlá ešte v tomto roku

Treba spomenúť, že spoločnosť TSMC patrí už niekoľko rokov medzi lídrov v oblasti výroby a vývoja mikročipov. Vo svojich výrobných závodoch, ktoré sú mimoriadne čisté a vyzerá to v nich ešte čistejšie ako v najprísnejšie stráženom chemickom laboratóriu, aktuálne vyrába taiwanská spoločnosť 5nm mikročipy. Ešte v druhej polovici tohto roku však plánuje spoločnosť TSMC začať s výrobou 3nm mikročipov. Tie by mali ponúknuť ešte viac výkonu ako aj lepšiu energetickú efektivitu. Ich uplatnenia v praxi sa však zrejme dočkáme najskôr v budúcom roku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close