„Pomocou umelej inteligencie pomôžeme dronom nájsť stratených ľudí v lesoch“ hovoria autori novej štúdie

AI technológia má mnoho možností využitia

strateny ludia v lese_nova termalna AI kamera
Zdroj: YouTube (JKUCG)

Trojica výskumníkov z Johannes Kepler University prišla so zaujímavým riešením ako je možné využiť umelú inteligenciu na to, aby vylepšili termálnu kameru za účelom, aby bola schopnou identifikovať stratené osoby v lesoch.

Ich práca bola publikovaná v známom žurnály Nautre Machine Intelligence. David Schedl, Indrajit Kurmi a Oliver Bimber v rámci svojej práce popisujú, ako aplikovali sieť hlbokého učenia na problém ľudí stratených v lesoch a ako dobre to fungovalo. Na tému upozorňuje portál techexplore.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavným problémom je rozmanitosť prostredia

Keď sa ľudia stratia v lesoch, odborníci na pátrania najčastejšie využívajú za účelom záchrany ľudí prieskumné vrtuľníky, ktoré prelietavajú nad oblasťou, kde je predpoklad, že sa im ich podarí nájsť. V mnohých prípadoch sa využívajú za týmto účelom termovízne kamery. Problémom však je, že v mnohých prípadoch tepelné zobrazenie nefunguje tak, ako by bolo žiadané. Dôvodom je, že vegetácia pokrývajúce podloženie, resp. Slnko, ohrievajú stromy na teplotu podobnú telesnej teplote. Inými slovami, termálne kamery nie sú v mnohých prípadoch schopné identifikovať stratených ľudí. 

Vedci však vyvinula AI na spracovanie viacerých obrázkov z danej oblasti. Zachytené obrázky následne porovnávajú za použitia umelej inteligencie s obrázkami z viacerých rádiových ďalekohľadov. Tento proces vedcom umožňuje, aby niekoľko ďalekohľadov fungovalo ako jeden veľký ďalekohľad. 

„Aplikácia AI, ktorú použili, umožnila podobným spôsobom použitiu viacerých tepelných snímok nasnímaných z vrtuľníka (alebo dronu) na vytvorenie snímky, akoby ju snímal fotoaparát s oveľa väčším objektívom. Po spracovaní mali vytvorené obrázky oveľa vyššiu hĺbku ostrosti – vrcholy stromov sa v nich javili rozmazané, zatiaľ čo ľudia na zemi boli oveľa lepšie rozpoznateľní. 

Ako tento systém funguje v praxi, sa môžete pozrieť nižšie vo videu publikovanom univerzitou. 

Podľa výsledkov ich práce, tento systém je výrazne úspešnejším v prípade identifikácie stratených osôb v porovnaní s konvenčnými riešeniami. Výsledky štúdie hovoria, že úspešnosť vylepšených kamier je niekde na úrovni okolo 87% to 95%, zatiaľ čo bežné termálne kamery majú úspešnosť len okolo 25%. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre