Pomocou tohto triku môžete rozšíriť úložisko pre vaše e-maily v službe Gmail a to úplne zadarmo

Hoci Gmail ponúka 15 GB pre e-maily, tak niekedy to nestačí. Pozrite sa, ako pomocou tohto triku môžete automatizovať zálohovanie veľkých e-mailov do druhého účtu a tak ušetriť priestor v hlavnej schránke.

gmail aliasy
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa), úprava: Vosveteit.sk

V súčasnosti mnohí z nás potrebujú stále väčšie úložisko pre e-mailový účet. Aj keď Gmail ponúka pomerne veľký limit úložiska bezplatne, časom sa aj tento priestor môže naplniť a môžeme sa ocitnúť v situácii, kedy nám začne chýbať priestor pre nové e-maily, prílohy a ďalšie dáta. Našťastie existuje jeden trik, ako zväčšiť úložisko svojho Gmail účtu a to úplne zadarmo.

Ako si udržiavať „čistotu“ vo vašom Gmail účte?

V prvom rade by sme mali udržiavať poriadok v Gmail účte. Čistý a prehľadný Google účet vám môže pomôcť lepšie spravovať svoju schránku. Tu je niekoľko tipov, ako to dosiahnuť:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Gmail ponúka obmedzené úložisko, ktoré sa rýchlo naplní, ak nevymazávate staré a nepotrebné správy alebo e-maily s väčšími prílohami. Preto je dôležité pravidelne prechádzať a mazať starú poštu, ktorá už nie je potrebná. Možno neviete, ale váš Gmail účet je prepojený aj s ďalšími službami od spoločnosti Google. Napríklad fotografie vytvorené vašim telefónom sa zálohujú prostredníctvom aplikácie Google fotky a zbytočne vám zaberajú úložný priestor, ktorý potrebujete pre nové e-maily. Preto by ste sa mali pozerať na to, čo máte nielen vo vašej Gmail schránke, ale aj v smartfóne. Ak sa chcete pozrieť, koľko úložného priestoru vám odklusávajú fotky a ďalšie dáta, tak navštívte túto stránku. Nezabudnite, že na to, aby ste videli koľko dát máte obsadených a akými súbormi, tak potrebujete byť prihlásení.

gmail informacie kolko dat zaberaju fotky a prilohy a emaily
Zdroj: Vosveteit.sk

Gmail umožňuje filtrovanie správ podľa rôznych kritérií, ako sú príjemcovia, predmety a ďalšie. To môže pomôcť organizovať vašu schránku a zlepšiť prehľadnosť. No rovnako môžete filtrovať e-mailové správy aj podľa veľkosti. Túto možnosť nájdete v ponuke Rozšírené možnosti. Prípadne môžete do vyhľadávacieho poľa zadať „in:anywhere has:attachment size:5m“. Pomocou tohto príkazu vyhľadáte všetky e-maily, ktoré majú viac ako 5 megabajtov. Samozrejme, číslo 5 môžete nahradiť ľubovoľným iným číslom.

Gmail
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako si rozšíriť úložisko?

Prejdime teraz ale k triku, ako si môžete rozšíriť úložisko, upozornil na neho portál andro4all.com. Ono to vo svojej podstate nie je tak ani rozšírenie, ale skôr trik, ako môžete presunúť veľké e-maily do druhej schránky. Ak by vám teda body vyššie nepomohli a nutne by ste potrebovali viac úložného priestoru, tak postupujte podľa návodu nižšie.

V prvom kroku si je potrebné vytvoriť ďalší Gmail účet, do ktorého si budete zálohovať nové e-maily.  Vytvoriť si ho môžete pomocou tohto odkazu. Ako na neho kliknete, tak postupujte podľa pokynov na obrazovke.

Gmail vytvorenie noveho uctu
Zdroj: Vosveteit.sk

Teraz prejdeme k samotnému triku, ako si môžete do nového účtu zálohovať nové e-mailové správy. Otvoríme si našu schránku Gmail, kde si v pravej hornej časti nájdeme ozubené koliesko, ktoré nám označuje možnosť nastavenia.

Označenie možnosti nastavenia Gmail
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne si vyberieme možnosť „Zobraziť všetky nastavenia“.

Označenie možnosti zobrazťi všetky nastavenia mail
Zdroj: Vosveteit.sk

Po otvorení nastavení prejdeme k možnosti „Preposielanie a POP/IMAP“. Následne klikneme na „Pridať adresu na preposielanie“.

Označenie preposielanie a pridať adresu na preposielanie
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom vám sem stačí zadať novú e-mailovú adresu a kliknúť na možnosť Ďalej.

Pridanie novej emailovej adresy mail
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne choďte na novú e-mailovú adresu, ktorú ste zadali, kde je potrebné potvrdiť preposielanie správ.

preposielanie e-mailov_3
Zdroj: Vosveteit.sk

V poslednom kroku ešte raz sa vráťte do nastavení pôvodnej schránky, a zmeňte hodnotu „Zakázať preposielanie“ na Preposielať kópiu došlej správy na. Následne vám budú chodiť e-maily na druhý účet.

preposielanie e-mailov_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Po vykonaní týchto jednoduchých krokov začnete dostávať všetky e-maily, ktoré sa odosielajú na starý účet aj do nového, čím získate ďalších 15 GB úložného priestoru pre veľké správy. V pôvodnom e-maile následne môžete všetky väčšie správy odstraňovať bez toho, aby ste sa báli, že o ne prídete.

Dovoľte nám ešte, dať vám do pozornosti funkciu vytvorenia filtra, pomocou ktorého môžete nastaviť, napríklad, že všetky väčšie e-maily ako XY mb, sa vám automaticky prepošlú na záložný e-mail. Rovnako si môžete v starom e-maile nastaviť prideľovanie štítkov týmto správam, aby ste ich vedeli neskôr pomocou pár kliknutí vyfiltrovať a odstrániť z vášho hlavného Gmail účtu. Prípadne si môžete nastaviť ich automatické mazanie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre