Poliaci budú vynucovať karanténe opatrenia pomocou špeciálnej mobilnej aplikácie

Pozitívni pacienti, či vracajúci sa občania zo zahraničia majú na výber - náhodné návštevy polície alebo aplikácia zasielajúca selfíčka

Face ID
Zdroj: flickr.com (Tinh tế Photo) (Public domain)

Úrady našich poľských susedov vynašli pomerne nenáročné, no zároveň efektívne riešenie, ako udržať ľudí v povinnej 14-dňovej karanténe, ktorú musia dodržiavať pacienti, potencionálne nakazení ľudia, ako aj ľudia vracajúci zo zahraničia. Epidemiologické opatrenie, ktorého cieľom je zamedziť šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2, je v účinnosti už od piatka, informuje francúzska spravodajská agentúra AFP.

Nútenej kontrole sa ľudia nevyhnú

„Ľudia v karanténe majú na výber: buď ich bude neočakávane navštevovať polícia, alebo si stiahnu túto aplikáciu, „ uviedol hovorca Ministerstva digitalizácie, Karol Manys.

Aplikácia „domáca karanténa“ využíva geolokáciu a rozpoznávanie tváre, čo umožňuje úradom pomerne efektívne a jednoducho kontrolovať ľudí v domácej karanténe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Rozpoznavanie tvare (1)
Zdroj: Youtube (The Economist)

Pre registráciu do aplikácie si stačí vytvoriť selfie, podľa ktorej bude používateľa aplikácia ďalej identifikovať. Aplikácia o zaslanie selfíčka žiada úplne sama a to v náhodných intervaloch počas celého dňa. Ak človek na upozornenie od aplikácie neodpovie do 20 minút, bude automaticky kontaktovaná miestna polícia. 

Poľsko má  približne 38-miliónov obyvateľov a v súčasnosti 884 evidovaných chorých ľudí. 10 ľudí na chorobu bohužiaľ podľahlo a jeden bol zatiaľ vyliečený. Krajina zaviedla doteraz podobné opatrenia ako my vrátane zavretia škôl, uzatvorenia hraníc a podobne.

Pomerne tvrdé opatrenia pre zastavenie koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, zahŕňajú aj finančné pokuty za nedodržiavanie povinnej karantény, ktoré sa môžu vyšplhať do výšky až 5 000 zlotých, čo je v prepočte 1 085 eur.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre