Pokročilá umelá inteligencia nie je hrozbou, ale naopak záchranou ľudstva, tvrdia odborníci

AI umela inteligencia
Zdroj: Pixabay

Umelá inteligencia je pre moderný svet stále zakrytá pod rúškom „temnoty“. Svetu bola predstavená len pred niekoľkými rokmi a jej vývoj sa neustále posúva dopredu. V dnešnej dobe je na takej pokročilej úrovni, že by takmer v každej oblasti bezproblémovo dokázala poraziť samotného človeka. Práve tento fakt vyvoláva najväčšie obavy, keďže umelá inteligencia by mohla dosiahnuť bodu, kedy by začala rozhodovať úplne samovoľne a niektorými prostriedkami by dokázala ovplyvňovať nie len ľudí, ale mohla by rozpútať aj celosvetovú vojnu. Máme sa teda umelej inteligencie naozaj báť a aká je jej budúcnosť? 

Obavy sú podľa odborníkov neopodstatnené

Podľa niektorých výskumníkov a odborníkov sú obavy ľudí z umelej inteligencie neopodstatnené. V skutočnosti by podľa nich mohla pokročilá umelá inteligencia zabrániť ďalšiemu ničeniu našej planéty. „Možno nedosiahnutie umelej inteligencie je nebezpečenstvom pre ľudstvo, „ povedal Tomáš Mikolov, výskumník v Facebook AI, na nedávnej konferencii v Prahe. Podľa Mikolova sú samotní ľudia naozaj zlí v robení rozhodnutí, ktoré na nás majú dlhodobý dopad. Ľudstvo za tie roky vyklčovalo pralesy, zničilo tisíce vzácnych živočíchov, zničilo celé ekosystémy, no práve umelá inteligencia by nám pri ďalších rozhodnutiach dokázala pomôcť. Sofistikovaný systém umelej inteligencie môže byť schopný ochrániť ľudstvo pred našou krátkozrakosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„My ako ľudia sme naozaj hrozní, keď robíme predpovede do budúcnosti, „ dodal Mikolov. „Umelá inteligencia, múdrejšia ako človek, by nám v symbiotickom vzťahu určite pomohla vyhnúť sa podobným zlým situáciám, ktoré sú poväčšine spôsobené nevhodnými rozhodnutiami z minulosti. „

Umelá inteligencia musí byť pod prísnou kontrolou

Väčšina účastníkov konferencie v Prahe sa zhodla na tom, že ešte pred samotným spustením umelej inteligencie pri riešení vážnych problémov, sa musíme vysporiadať s etickými otázkami, s ktorými sa bude musieť v budúcnosti popasovať aj umelá inteligencia. Samotní vedci v spolupráci s vládami musia najprv rozhodnúť a určiť pravidlá, ktorými sa v niektorých situáciách bude riadiť. Zatiaľ máme dostatok času na vytvorenie medzinárodných dohôd, etických komisií a regulačných orgánov v každej krajine. Umelá inteligencia môže byť naozaj nebezpečná v prípade, že sa dostane do rúk zlým ľuďom a práve tieto orgány by tomu mali zabrániť.

Umelá inteligencia je určite prospešná pre ľudstvo a v prípade jej kontroly sa nemáme čoho obávať. Je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že umelá inteligencia nás zachráni samých pred sebou, ako že by sa sama rozhodla zničiť celé ľudstvo.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre