SpravodajstvoVeda a výskum

Podľa čoho vedia vedci odhaliť prítomnosť vody na vzdialených planétach? Tento nádherný úkaz je pre nich vodítkom

Aj pomocou tohto nádherného úkazu ak akým je polárna žiada, vedci vedia zistiť o planéte veľa informácií

Polárna žiara, ktorú môžeme pozorovať u nás na Zemi patrí k jedným z najkrajších pohľadov sveta. Nejde však o fenomén, ktorý by bol spätý výhradne s našou modrou planétou. Astronómovia mohli túto žiaru pozorovať ako v našej Slnečnej sústave, tak aj vo vzdialených kútoch vesmíru, tvrdí YouTube kanál SciShow Space.

Zaujímavosťou je, že práve tieto „mimozemské polárne žiary“ dokážu vedcom prezradiť obrovské množstvo informácií o planéte, na ktorej boli pozorované. Jedným z príkladov môže byť aj to, či sa na planéte nachádza podzemný oceán, alebo nie. U nás na Zemi sa polárna žiara tvorí prostredníctvom solárneho vetra, ktorý sa nechá viesť magnetickým polom planéty a v atmosfére sa zrazí s molekulami v atmosfére.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

https://www.youtube.com/watch?v=qIlrSjxjlDM

Prítomnosť vody?

Nejde o žiaden špeciálny proces, a preto vedci predpokladajú, že polárnu žiaru môžeme nájsť na všetkých planétach, ktoré majú magnetické pole a dostatočne hustú atmosféru. Lenže polárne žiary na vzdialených exoplanétach môžu vznikať úplne inak, podľa toho, koľko energie a aké molekuly sú prítomné na exoplanéte. Astronómovia môžu pozorovať úplne iné farby, než na aké sú u nás na Zemi zvyknutí, alebo ich voľným okom nemusia vôbec vidieť. Takéto polárne žiary zachytia teleskopy v iných vlnových dĺžkach.

Práve pozorovaním týchto polárnych žiar v rozličných vlnových dĺžkach môžu vedci zozbierať niekoľko podstatných stôp, ktoré im pomôžu bližšie charakterizovať zloženie planéty. Jeden z mesiacov Jupitera, Ganymede, je jediný mesiac, ktorý generuje magnetické pole, pravdepodobne vďaka jeho kovovému jadru. Zároveň si tento mesiac produkuje vlastnú polárnu žiaru, ktorá je viditeľná voľným okom, ale aj v ultrafialovom spektre. Práve túto neviditeľnú, ultrafialovú časť študoval Hubblov vesmírny ďalekohľad a objavil pritom niečo fascinujúce.

Vedci predpokladali, že polárna žiara na Ganymede sa bude trochu chvieť. Keď sa solárne vetry priblížia k mesiacu, vplýva na nich nielen magnetické pole Ganymeda, ale aj Jupitera. Napriek tomu však vedci pozorovali toto chvenie v oveľa menšej miere, ako očakávali. Pozreli sa preto na teóriu, že pod povrchom mesiaca sa nachádza oceán vody. Ak by v ňom bolo veľa rozpustených molekúl, tieto častice by sa pohybovali v súlade s magnetickým polom. Pohyb týchto častíc vytvára druhé magnetické pole, ktoré sa nachádza na opačnej strane od toho pôvodného. Vďaka tomu by došlo k zmierneniu chvejúcej sa polárnej žiary.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close