Podarilo sa, 19. apríl sa zapíše do histórie ľudstva! Dron Ingenuity vzlietol v atmosfére Marsu

Dron Ingenuity 19. apríla úspešne vzlietol v atmosfére Marsu. Ide vôbec o prvý kontrolovaný let v histórii ľudstva v atmosfére inej planéty.

Dron Ingenuity_let v atmosfere Marsu
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Dron Ingenuity je aktuálne horúcou témou, dôvodom je, že ide o prvý lietajúci objekt, s ktorým sa nám podaril zrealizovať kontrolovaný let v atmosfére inej planéty. Samotný let bol viackrát odložený. Najprv bol naplánovaný na 11. apríla a v dôsledku chyby v časovaní úloh, bol presunutý na neskôr, konkrétne na 13. apríla. Americkej NASA sa však nepodarilo ani v tomto termíne vzlietnuť. Nakoniec sa tak stalo až dnes v doobedňajších hodinách pričom živý prenos z tohto historicky prvého letu, ste mohli sledovať aj na našich stránkach.

Podarilo sa, Dron Ingenuity vzlietol v atmosfére Marsu

„V pondelok, dron Ingenuity sa stal prvým kontrolovaným lietajúcim objektom v atmosfére inej planéty“ píše americká vesmírna agentúra na svojich stránkach. V súvislosti s touto témou, Steve Jurczyk uviedol: „Ingenuity je najnovším a úspešným projektom NASA v oblasti výskumu vesmíru, ktorý sa zdal nemožným…“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samotný vrtuľník vzlietol o 3:34 EDT (pozn. redakcie: 09:34 nášho času). Americká NASA si tento čas vybrala úmyselne. Dôvodom bolo, že podľa výpočtov, malo ísť o čas s ideálnymi letovými podmienkami. Údaje, ktoré má vesmírna agentúra zatiaľ k dispozícii naznačujú, že dron vyletel do výšky 3 metrov a udržiaval sa v stabilnej polohe po dobu 30 sekúnd. Potom postupne klesol k povrchu planéty. Celkový čas letu bol 39,1 sekundy. 

„Počiatočná ukážka letu dronu Ingenuity bola autonómna – pilotovaná palubnými navádzacími, navigačnými a riadiacimi systémami, na ktorých boli spustené algoritmy vyvinuté tímom JPL.“ píše vesmírna agentúra.

NASA ďalej hovorí, že samotný let nemohol byť pilotovaný v reálnom čase ľuďmi z toho dôvodu, že signál z červenej planéty na Zem musí prejsť stovky miliónov kilometrov pomocou satelitov na obežnej dráhe a pomocou siete Deep Space Network. NASA rovnako dodáva, že let ako taký nebol pozorovateľný zo Zeme v reálnom čase.

„Teraz, 117 rokov potom, čo sa bratom Wrightom podarilo uskutočniť prvý let na našej planéte, sa podarilo vrtuľníku NASA, Ingenuity, vykonať tento úžasný počin na inom svete,“ uviedol Zurbuchen.

Len pre pripomenutie, samotný dron je vysoký 49 centimetrov a váži 1,8 kilogramu. Rovnako treba dodať, že hustota atmosféry planéty v porovnaní s hustotou atmosféry na Zemi, je len ~1%. Inými slovami, išlo extrémne náročné podmienky. Dôvodom je, že v atmosfére Marsu je pomerne málo molekúl vzduchu, aby mohli rotujúce lopatky vytvoriť dostatok tlaku, aby dron vzlietol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre