Počas pandémie dostala chrípka ťažkú ranu: Prísne opatrenia zabránili šíreniu a mohli vyhladiť aj dva typy vírusu

Nový výskum sa pozrel bližšie na to, ako sa šírila chrípka počas pandémie COVID-19.

Chrípka
Zdroj: flickr.com(NIAID)

Počas pandémie COVID-19 sa chrípka šírila len minimálne, čo viedlo, podľa novej štúdie, k vyhynutiu niekoľkých typov tohto vírusu, píše portál Science Alert.

Počas pandémie sa počet prípadov chrípky zmenšil na historické minimum, k čomu mohla dopomôcť aj zvýšená opatrnosť ľudí, nosenie rúšok, alebo dodržiavanie iných opatrení. K tomu si lekári všimli, že dva špecifické druhy chrípky sa po dobu celého roka neobjavili u žiadneho pacienta a to nikde na svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odborníci si samozrejme nie sú stopercentne istí, či naozaj došlo k vyhynutiu týchto dvoch druhov. V prípade chrípky existuje množstvo delení a množstvo typov, ktoré sa môžu v ovzduší šíriť. Hlavnými chrípkovými rodinami sú influenza A a Influenza B. Typy vírusov, spadajúce do rodiny A sa delia na subtypy, ktoré sú založené na dvoch proteínoch, ktoré sa nachádzajú na ich povrchu. Z rodiny vírusov typu A zmizla jedna z čeľadí vírusu H3N2, ktorá sa označuje ako 3c3.A. Druhý typ vírusu, ktorý zo sveta zmizol patril do rodiny typu B, druhu Yamagata.

„Myslím si, že existuje veľká šanca, aby boli vírusy mŕtve, ale svet je veľké miesto a tak istota nie je nikdy stopercentná,“ vyjadril sa výpočtový biológ, Trevor Bedford.

Dobré správy?

Florian Krammer je virológ, ktorý rovnako ako Bedford, nezdieľa nadšenie iných odborníkov. Tvrdí, že sám si myslel, že vírus B/Yamagata mohol zo sveta zmiznúť, no len preto, že ho nikto nezaznamenal, ešte nemôžu tvrdiť, že je naozaj preč.

Ak by sa správy potvrdili a tieto dva typy vírusov by naozaj vyhynuli, boli by to pozitívne správy. Menšia druhová diverzita vírusov chrípky je dobrá vec. Každý rok totiž vedci vyrábajú vakcínu proti chrípke a musia sledovať, aké typy ochorenia momentálne kolujú vo svete. Zároveň musia predpovedať, ktorý typ chrípky bude v danú sezónu dominantný. Ak na svete neexistuje veľká diverzita vírusov, neexistuje veľa možností, ktoré by mohli nastať. Pre vedcov to zároveň znamená, že je väčšia šanca že vakcína bude sedieť na situáciu vo svete.

Vírusy typu H3N2 sú na druhú stranu naozaj veľkou skupinou. Ešte pred začatím pandémie COVID-19 sa predpokladalo, že sa skupina stáva rok čo rok väčšia. Aj v tomto prípade je vyhynutie niektorých typov tejto skupiny dobrá vec. Napriek tomu odborníci varujú, že sa tieto vírusy môžu stále vo svete nachádzať, len o nich nie je oficiálny záznam. S príchodom pandémie však chrípka utrpela ťažkú ranu a s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k zmenám v typoch toto ochorenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre