Pluto nie je planétou už 15 rokov. Aké dôvody viedli astronómov k tomu, aby bolo Pluto vyradené z „elitného klubu“?

Ubehlo 15 rokov od Medzinárodnej astronomickej konferencie, ktorá sa odohrala v Prahe, kedy bolo Pluto vylúčená z „elitného klubu“ planét.

Hubblov vesmírny ďalekohľad
Fotografia Pluta zachytená Hubblovým ďalekohľadom. Zdroj: youtube.com (Astrum)

Pluto bolo dlhé roky označované za planétu našej slnečnej sústavy. Tento objekt, ktorý obieha okolo Slnka, bol objavený v roku 1930 a pôvodne bol radený medzi planéty. Neskôr však, v roku 2006 počas Medzinárodnej astronomickej konferencie, ktorá sa konala v Prahe, bola planéta preradená do kategórie trpasličích planét, takzvaných „plutoidov“. Na tému upozorňuje TASR s odvolaním sa na webový portál Českej televízie.

Status Pluta bol spochybňovaný dlhé roky

Pluto bolo dlho označované za planétu pričom koncom 70. rokov minulého storočia, sa začal spochybňovať status planéty. Dôvodom bolo objavenie vzdialenej planéty, ktorá bola označená 2060 Chiron v kombinácii s nadobudnutými novými vedomosťami o hmotnosti Pluta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Slnecna sustava
Zdroj: Pixabay.com (HaticeEROL)

Samozrejme, dôvodov, prečo planéta „prestala byť planétou“, bolo viac. Astronómovia sa v minulosti domnievali, že Pluto je väčšou planétou, ako je Zem a zároveň, že planéta je 7-krát hmotnejšou. Nie je tomu však celkom tak. Astronómovia už dnes vedia, že Pluto je drobnou planétou, ktorá je menšia, ako naša prirodzená družica Zeme, Mesiac.  Ide o pomerne malé teleso, ktoré má približne pätinu hmotnosti Mesiaca a tretinu jeho objemu.

Po roku 2000 nastal zlom, kedy sme začali vo zvýšenej miere objavovať množstvo nových svetov, takzvaných exoplanét. Teda planét, ktoré sa nachádzajú mimo našej slnečnej sústavy. V súvislosti s technologickým pokrokom a objavovaním nových planét, vznikla potreba nejako definovať planéty. Vedci v tom čase už iba čakali, kým sa nám podarí objaviť planétu, ktorá je väčšou než Pluto. Stalo sa tak v roku 2005 a išlo o vesmírne teleso, ktoré sa volalo UB313.

Po objavení planéty UB313, ktorá bola neskôr pomenovaná ako Eris, zostali astronómom už len dve možnosti. Buď rozšírime slnečnú sústavu o ďalšie teleso, alebo „vyradíme“ Pluto zo zoznamu planét slnečnej sústavy.  Americký astronóm, Clyde William Tombaugh, ktorý objavil Pluto, by určite nemal radosť z toho, čo potom nasledovalo. Planéta bola v roku 2006 oficiálne vylúčenou z „elitného klubu“.

Na druhej strane, názov (ex)planéty Pluto, si do budúcnosti určite zapamätáme. Dôvodom je, že podľa Pluta boli pomenované takzvané „plutiody“. Ide o objekty podobnej veľkosti, ako je Pluto.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre