Peter Scott-Morgan sa stal prvým „kyborgom“: Odmietal sa zmieriť s ochorením, ktoré pripravilo o život Stephena Hawkinga

Hoci nás už britský vedec opustil, jeho odkaz ostáva nádejou pre lepšiu budúcnosť.

Peter Scott-Morgan sa stal prvým kyborgom
Zdroj: Twitter (Penguin Michael Joseph), Youtube (Channel 4), Úprava: Vosveteit.sk

Anglický vedec Peter Scott-Morgan sa zapísal do histórie ako prvý kyborg, keď sa stal v roku 2020 témou dokumentárneho filmu Peter: The Human Cyborg, informuje portál New York Post.

V roku 2017 mu lekári diagnostikovali amyotrofickú laterálnu sklerózu známu aj ako ALS. Ide o progresívne neurodegeneratívne ochorenie, ktoré je smrteľné. Toto ochorenie vedie ku degenerácii mozgových a miechových motoneurónov, čo sú bunky centrálnej nervovej sústavy, ktoré ovládajú svalové pohyby. Pacient trpiaci ochorením ALS postupne stráca schopnosť ovládať väčšinu svalov a ostáva paralyzovaný, pričom pacientove mentálne schopnosti ostávajú nezmenené. Rovnakým ochorením trpel aj jeden z najväčších génov sveta, Stephen Hawking.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa však týka Scott-Morgana, ten sa so svojim ochorením odmietal zmieriť. Postupom času podstúpil niekoľko zákrokov, ktoré mu pomocou technológie umožnili ovládať svaly, nad ktorými strácal kontrolu. Podstúpil napríklad laserovú operáciu očí, ktorá mu umožnila lepšie vidieť na obrazovku počítača jeho vozíka.

Scott-Morgan zároveň vytvoril digitálneho avatara, ktorý mu umožnil indikovať väčší rozsah emócií. Nakoniec sa pomocou svojho invalidného vozíka dokázal postaviť, počítač ovládal pohybom očí a cez avatara vyjadroval svoje emócie. Ku koncu života však potreboval katéter a špeciálne vrecúško, do ktorého vykonával potrebu. Zároveň mu operovali aj hrtan, aby mu sliny nezatopili pľúca. Scott-Morgan umrel 15. júna 2022 vo veku 64 rokov.

„So zlomeným srdcom oznamujeme, že Peter z tohto sveta odišiel v pokoji a obklopený rodinou a blízkymi. Bol hrdý na všetkých, ktorí ho počas života podporovali a ktorí sa snažili zlepšiť životy ľudí s postihnutím,“ oznámila rodina správu o úmrtí vedca prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Prvý ľudský kyborg

Ako sme už písali, Peter Scott-Morgan sa zapísal do histórie ako prvý kyborg. Túto svoju premenu ukončil ešte v roku 2019. Po ukončení zákrokov so svojim manželom žiadali viac dotácií pre zdravotníctvo a zmeny v zdravotníckych postupov. Vďaka prelomovým zákrokom mohol vedec žiť o päť rokov navyše.

„Chcem som zmeniť životy všetkých ľudí, ktorí ostali uväznení vo vlastnom tele,“ tvrdil Scott-Morgan.

Scott-Morgan nebojoval len za lepší život pacientov, ktorí trpeli ochorením ALS, ale za všetkých pacientov, ktorým neurodegeneratívne ochorenie obrátilo život o 180 stupňov. Jeho víziou bol svet, v ktorom sa ľudstvo dokáže vymaniť spod kontroly aj tej najzákernejšej choroby. Sám seba označoval ako „prototyp“ alebo neo-človeka. Chcel byť príkladom toho, ako môže ľudstvo skočiť do budúcnosti.

„Robotika a umelá inteligencia napredujú míľovými krokmi, zatiaľ čo my sa nedokážeme vyvinúť, aspoň nateraz. Nachádzame sa však na úsvite nového veku, kedy sa môžeme vymaniť zo strachu z bezmocnosti a zo strachu, že sa staneme väzňami našich vlastných tiel,“ hovoril Scott-Morgan.

Scott-Morgan vnímal „neo-človeka“ ako budúcnosť, v ktorej môžeme byť čokoľvek si predstavíme. Veril, že to nie je otázkou ďalekej budúcnosti ale niečo, čo uvidíme v nadchádzajúcich desaťročiach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre