Ohromujúci objav odhaľuje ďalšie veľké tajomstvo vesmíru. Ako vznikajú planéty?

Európske južné observatórium zverejnilo záber, na ktorom vidno štruktúry, z ktorých neskôr pravdepodobne vzniknú plynné obry.

Ako vznikajú nové planéty
Zdroj: ESO/ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Weber et al.

Pochopenie svetov za hranicami Slnečnej sústavy

Prelomy v chápaní exoplanét prináša aj Webbov vesmírny teleskop, v súčasnosti najvýkonnejší prístroj svojho druhu. Tomu sa v marci tohto roku podarilo zachytiť oblaky v atmosfére vzdialenej planéty. Ide o svet s označením VHS 1256b a nachádza sa od nás približne 40 svetelných rokov. Zaujímavosťou sústavy je to, že rok na tejto planéte trvá 10-tisíc našich rokov. Planéta sa nachádza od svojej hviezdy približne štyrikrát ďalej, ako sa nachádza Pluto od Slnka.

V oblakoch planéty sa Webbovmu teleskopu podarilo odhaliť väčšie a menšie kremičitanové čiastočky. Vedci predpokladajú, že jemnejšie čiastočky sú súčasťou dymu. Väčšie čiastočky kremičitanov môžu byť horúce častice piesku. Planéta má oproti hnedým trpaslíkom slabú gravitáciu. Znamená to, že kremičitany sa v atmosfére nachádzajú vo vyšších vrstvách, kde si ich Webb môže všimnúť. Turbulentná atmosféra planéty zároveň naznačuje, že ide o relatívne mladé teleso, z astronomického hľadiska. Vedci predpokladajú, že vznikla „len“ pred 150-miliónmi rokov. Postupom času sa bude ďalej meniť a chladnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie sa pokúsia odhadnúť, čo sa s planétou bude diať v budúcnosti. Predpokladajú, že postupom času ochladne a obloha by sa mohla postupne vyčistiť. Do veľkej miery je však evolúcia planéty VHS 1256 b záhadou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre