SpravodajstvoVeda a výskum

Odkiaľ pochádza život? Nová štúdia naznačuje odpoveď na túto otázku, ktorá trápi ľudstvo už od nepamäti

V blízkosti dvoch mladých hviezd sa vedcom podarilo objaviť základné stavebné kamene života

Nová štúdia poukazuje na to, že masívne mladé hviezdy vytvárajú presne ten druh organických molekúl, aký život potrebuje. Píše o tom portál Universe Today.

Tím vedcov preskúmal vnútorné oblasti dvoch masívnych mladých hviezd. Podarilo sa im objaviť nielen vodu, ale aj amoniak, či metán. Tieto materiály sa nachádzajú v disku, ktorý mladú hviezdu obklopuje. Tieto materiály sa následne objavia v útrobách planét a na týchto planétach môže neskôr dôjsť k vývoju života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ukazuje sa, že hviezdy sú ako chemické továrne, produkujúce molekuly, ktoré sú pre život, ako ho poznáme, kľúčové,“ vyjadril sa autor štúdie, Andrew Barr.

Pomohol im k tomu teleskop SOFIA (pozn. redakcie: Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) Ide o špeciálny teleskop, ktorý sa nachádza v upravenom Boeingu 747SP. SOFIA študuje vesmír v infračervenom svetle. Keď signál rozdelia pomocou spektografu, dokážu nájsť stopy jednotlivých molekúl, ktoré majú svoj vlastný podpis.

Život hviezdy začína v molekulárnych oblakoch, plných molekúl vodíka a atómov hélia. Molekulárne oblaky sú chladnejšie a hustejšie ako medzihviezdny priestor, preto tam môže vzniknúť väčší tlak. Uprostred molekulárnych oblakov sa nachádza infračervený, tmavý mrak a vedci predpokladajú, že tento mrak je predchodcom masívnych hviezd. Následne vnútorný tlak vzrastie a oblak sa stane nestabilným. Zrúti sa do seba a vytvorí protohviezdu. Protohviezda je obklopená rotujúcim diskom, plným prachu.

Vedci v posledných rokoch zistili, že základné stavebné kamene života sa nachádzajú roztrúsené naprieč celým vesmírom. Nachádzajú sa na mesiacoch, akým je napríklad Titan, odhalili sme ich aj na kométach a teraz ich vedci objavili aj v protoplanetárnom disku, okolo hviezdy. Nová štúdia poukazuje na to, že dôležité molekuly sa vytvárajú vtedy, keď masívna hviezda zahreje materiál v disku okolo nej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close