Objavíme niekedy mimozemský život? Vedci sa obávajú, že teórie vyzerajú úplne inak, než realita

Dokážeme vôbec nájsť mimozemský život? Vedci tvrdia, že základom je čakať nečakané, avšak pri množstve súčastných objavov je jednoduché prehliadnuť anomálie, s ktorými teórie nerátajú.

Mimozemstania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Všimli by sme si vôbec, ak by sme natrafili na mimozemský život? Biologické stopy iných živých bytostí môžu byť natoľko odlišné od tých našich, že ich nebudeme vedieť poznať. V posledných rokoch sa menili teórie o tom, čo sa ráta ako biologická stopa a ktoré planéty by mohli byť obývateľné.

Jedná sa o problém, ktorý trápi vedcov zapojených v pátraní po mimozemskom živote. Scott Gaudi pracuje v odbore už cez 20 rokov a tvrdí, že najlepšie čo môžu vedci robiť je analyzovať získané dáta najlepšie ako vedia a následne ich treba interpretovať pomocou najlepšej teórie, aká je im k dispozícii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je zbytočné snažiť sa interpretovať problém nápadom, na ktorý sme ešte neprišli. Za dlhú dobu, čo sa zaoberám hľadaním života a skúmaním planét, som sa naučil len jediné. Čakajte neočakávané,“ hovorí Scott Gaudi.

Dá sa však čakať neočakávané? Mnoho vedeckých prelomov nastalo vďaka náhode. Hovoríme o objavení penicilínu, či radiácii, ktorá ostala po veľkom tresku. Za každým objavom stojí nemalá dávka šťastia, avšak môžu sa vedci spoliehať na to, že ho spoznajú, keď ho uvidia?

Príliš veľa výsledkov

„Problémom je, že často zmeškáme udalosť, na ktorú nie sme pripravení,“ vyjadril sa Gaudi.

Vedci, zaoberajúci sa hľadaním exoplanét, sú zaskočení nesmiernym množstvom výsledkov, ktoré si vyžadujú ich pozornosť. Za posledných 10 rokov vedci objavili 3 650 planét. S najnovším teleskopom americkej NASA TESS bude tento trend pokračovať aj naďalej. Každá novoobjavená planéta má jedinečné fyzické aj chemické vlastnosti. Je pochopiteľné, že ak nejaká z nich „vyzerá nezaujímavo“, ďalej sa jej venovať nebudú.

https://www.youtube.com/watch?v=_HTh65iv1Rs

Práve kvôli tomuto by sme mohli ľahko prehliadnuť akékoľvek známky mimozemského života. Stačí len jedno bystré oko vedca, ktoré by si dokázalo v kope dát všimnúť miernu odchýlku. Kým má však na stole desať projektov, ktoré si vyžadujú jeho pozornosť, je preňho nesmierne ťažké všímať si odchýlky.

Existuje pritom niekoľko príkladov, kedy nebol netradičný prístup k problému vítaný. Veľké vesmírne agentúry, ako napríklad NASA sa musia naučiť, že pri hľadaní mimozemského života naozaj musíme „Čakať nečakané“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre