HuaweiPorovnanie produktovSamsungSpravodajstvoXiaomi

O koľko zlacneli minuloročné vlajkové smartfóny? Niektoré čísla vás určite prekvapia

Kúpa ročnej vlajkovej lode sa môže vo veľkej väčšine prípadov oplatiť omnoho viac, ako kúpa najnovšieho modelu

Smartfóny sa pomaly, ale isto stávajú spotrebnou elektronikou, ktorú veľká časť z nás obmieňa raz za dva roky, v niektorých prípadoch dokonca raz za rok. Kúpa najnovšieho modelu, najmä v cenovej relácii vlajkových lodí je však mnohokrát naozaj drahou záležitosťou. Cena vlajkových modelov však klesá doslova každý mesiac, pričom v niektorých prípadoch je zrazenie cenovky zariadenia naozaj značné. Oplatí sa teda počkať s kúpou nového smartfónu o čosi dlhšie a v momente predstavenia nového vlajkonosiča od danej značky siahnuť po minuloročnom modeli? V niektorých prípadoch je takáto taktika pomerne dobrá, no nie vždy sa vyplatí. Dnes sa teda spoločne pozrieme na to, o koľko zlacneli vybrané vlajkové smartfóny od ich uvedenia na trh a ktorého kúpa je možno najlogickejšou voľbou.

Samsung Galaxy S10 Plus

galaxy s10 plus
Zdroj: Samsung

Minuloročný základný vlajkový model Galaxy S10 Plus si rozhodne zaslúži našu pozornosť, keďže ide o dobre prepracovanú vlajkovú loď od známeho juhokórejského výrobcu. Model Galaxy S10 Plus je ku dnešnému dňu takmer rok a pol starý smartfón, no stále nezaostáva aj za modernými konkurentmi. Infinity-O displej, miniatúrny výrez pre dvojitú selfie kameru a trojica zadných fotoaparátov je stále bežná výbava vlajkových lodí, pričom o výkonnostnom aspekte tohto smartfónu nemusíme zrejme ani hovoriť. Čo sa ceny týka, základný model Galaxy S10 Plus so 128 GB úložným priestorom začínal pri spustení predaja na úrovni 1019 eur. Aktuálne si však naň treba pripraviť minimálne 575 eur. Smartfón tak zlacnel o minimálne 40 percent, čo pri pohľade na kvalitu zariadenia nie je vôbec zlé.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro skener odtlackov prstov v displeji
Zdroj: produktová fotografia

Ďalšou minuloročnou vlajkovou loďou na našom zozname je Huawei P30 Pro, ktorý je priamym konkurentom vyššie spomínaného smartfónu od spoločnosti Samsung. Po výkonnostnej stránke ponúka smartfón od Huawei o niečo silnejší procesor Kirin 980, pričom pri výbere môže zohrať veľkú úlohu aj fotografická výbava od spoločnosti Leica. Oproti modernejším modelom od spoločnosti Huawei má však model P30 Pro ešte k dispozícii služby od spoločnosti Google, čo môže byť pre väčšinu záujemcov rozhodovací aspekt pri výbere staršieho modelu, ktorý má oproti nástupcovi veľkú výhodu. Poslednou silnou stránkou tohto modelu, oproti konkurentovi od Samsungu je jeho cena – 899 eur štartovacia cena, pričom dnes ho môžete kúpiť už za 415 eur. Zľava viac ako 50 percent pri ročnej vlajkovej lodi je naozaj na zváženie.

OnePlus 7T Pro

OnePlus 7T Pro
Zdroj: Youtube (Marques Brownlee)

Zrejme technologicky najvyspelejším smartfónom z nášho zoznamu je model OnePlus 7T Pro s 8 GB RAM. Oproti vyššie spomenutým modelom je na tom výkonnostne najlepšie, pričom navrch má aj v prípade displeja, ktorý ponúka obnovovaciu frekvenciu až 90 Hz. Veľkou výhodou je aj Android 10 out-of-the-box. Dizajnovo je smartfón naozaj krásny kus elektroniky, čomu dopomáha aj skrytá selfie kamera, či nie moc rušivý zadný fotoaparát umiestnený zvislo. Tento model na náš trh prišiel s cenovkou iba 759 eur. Pomerne netradične však jeho cena nepadala takou rýchlosťou, ako cena modelov od prémiových výrobcov, čo sa odráža na jeho dnešnej cene, ktorá sa pohybuje na úrovni zhruba 600 eur.

Xiaomi Mi 9T Pro

Xiaomi Mi 9T Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Čínsky zabijak vlajkových lodí od prémiových výrobcov bol na európsky trh uvedený ešte koncom augusta minulého roka, no odvtedy zožal toľko úspechu, že dnes ho zohnať je takmer nemožné. Tak či tak si ho na dnešnom zozname uvedieme, keďže išlo o jeden z najlepších Android smartfónov roku 2019. Vysúvacia selfie kamera, trojitý zadný fotoaparát, či najmodernejší čip Snapdragon 855 boli naozaj silným kalibrom, ktorému odolal máloktorý fanúšik čínskeho Xiaomi. Ešte nepochopiteľnejšia však bola cena tohto zariadenia, iba 479 eur v našom regióne. Cena tohto zariadenia v našich končinách však začiatkom tohto roka padla tesne nad úroveň 300 eur, takže ak sa vám podarilo smartfón kúpiť v tomto období, mali ste fakt šťastie. Dnes už smartfón na našom trhu tak ľahko nezoženiete, no človek nikdy nevie.

Google Pixel 4 XL

google pixel 4 xl
Zdroj: Google

V našich končinách nie tak populárny smartfón, ktorý si však zaslúži aspoň zopár slov a to hneď z jedného prostého dôvodu – prichádza ako jediný vlajkový smartfón s čistým operačným systémom Android 10 bez akýchkoľvek značných zásahov do softvéru, pričom spoločnosť Google ponúka softvérovú podporu po minimálne dobu 3 rokov. Veľkou výhodou je však aj unikátne prepracovaný softvér niektorých systémových súčastí, napríklad takého fotoaparátu, poprípade dokonalé prepojenie so službami Google. Nevýhodou tohto zariadenia je však aj naďalej vysoká cena, ktorá zrejme odradí väčšinu záujemcov. Po štartovacej cene 1 099 eur totižto jeho cena klesla iba na zhruba 700 eur, čo zrovná nehrá v jeho prospech.

Apple iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Max Pro kamera (1)
Zdroj: Apple

Jednoznačne najdrahším smartfónom na dnešnom zozname je model iPhone 11 Pro Max od spoločnosti Apple, ktorého cenovka zostala oproti jeho spusteniu takmer nezmenená. Najvýkonnejší a najlepší model od tohto amerického výrobcu, ktorému by človek ťažko vyčítal nejaké nedostatky však ešte iba cenový pokles očakáva. Z oficiálnej distribúcii je model s 64 GB interným úložiskom momentálne dostupný za 1 209 eur, no po chvíľke hľadania na slovenskom internete ho nájdete aj o takmer 2 stovky lacnejšie. V tomto prípade však treba brať do úvahy fakt, že smartfón od spoločnosti Apple si nie len naozaj skvele držia cenu aj po niekoľkých rokoch.

Cenovky niektorých smartfónov, aj od prémiových výrobcov rok čo rok padajú, pričom v niektorých prípadoch dochádza ku naozaj značnému zlacneniu. Práve rapídne zlacnenie, najmä v momente predstavenia nástupcu vybraného modelu, môže veľmi zavážiť pri výbere nového smartfónu. Smartfóny uvedené v našom zozname však netreba porovnávať úplne vzájomne, keďže veľká časť z nich ešte nepozná svojho nástupcu, čo sa odráža aj na ich aktuálne stále vysokej cene. Jednotlivé zariadenia sa taktiež odlišujú aj technickými parametrami, či verziou operačného systému, takže nejde o porovnanie úplne rovnocenných produktov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close