Nvidia chce obmedziť predaje grafických kariet. Tým znevýhodní minerov, no spoločnosť uprednostňuje hráčov

Boom s kryptomenami začal len pred niekoľkými rokmi, no svoj najväčší rozmach zažilo ťaženie kryptomien v rokoch 2016 a 2017. Na ťažbu kryptomien sa využívajú grafické karty, pretože sú efektívnejšie a ťaženie prostredníctvom nich je celkovo oveľa výhodnejšie, ako ťaženie pomocou klasického procesora. Mnoho ľudí si počas posledných rokov zarobilo naozaj veľké peniaze, no grafické karty nie sú zadarmo a prvotná investícia je vždy naozaj veľká. To samozrejme väčšinu potencionálnych minerov neodradilo a počas roku 2016 a 2017 vykúpili takmer všetky grafické karty na celom svete. Na tom by nebolo nič zlé, no výrobcom chvíľu trvá kým nabehnú na rýchlejšiu produkciu, čo zároveň trošičku zvyšuje výrobné náklady, no najväčším problémom je následné stanovenie cien na trhu. Každý chce predsa zarobiť, a to si uvedomili tisícky obchodov po celom svete a ceny grafických kariet sa v priebehu pár týždňov zvýšili v niektorých prípadoch až o 40%.

Nvidia: „Hráči sú pre nás na prvom mieste.“

Ani zvýšenie cien niektorých minerov neodradilo a práve preto sme momentálne svedkami toho, že v eshopoch sa grafické karty už nenachádzajú, alebo sú ich ceny naozaj privysoké. Grafické karty ale nie sú primárne určené na ťaženie kryptomien a hlavnou cieľovou skupinou spoločností Nvidia a AMD sú hráči počítačových hier. Tých, toto v podstate nezmyselné zvýšenie cien, samozrejme irituje (môj prípad), a veľmi z toho nie sú nadšení ani samotní výrobcovia. Konkrétne, spoločnosť Nvidia predstavila prvé kroky, ako chce vykupovaniu grafík zabrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predajcovia by mali hráčom zabezpečiť tie najlepšie podmienky

Spoločnosť si je jasne vedomá ťažkej situácie, v ktorej sa v posledných rokoch ocitli hráči a maloobchodníkom navrhuje, aby „neuprednostňovali“ budúcich minerov. PR menežér Nvidie v Nemecku Boris Böhles len prednedávnom povedal v interview pre stránku ComputerBase, „Hráči sú a boli pre nás vždy na prvom mieste. Všetky aktivity týkajúce sa produktov GeForce sú určené pre našich hlavných zákazníkov – hráčov. Obchodným partnerom odporúčame, aby si dobre rozmysleli ich kroky a aby hráčom zabezpečili tie najlepšie podmienky, aké sú im schopní ponúknuť.“

Niektoré nemecké e-shopy si výzvu Nvidie zobrali ku srdcu

Výsledky sa ukázali už po niekoľkých hodinách. Niektorí nemeckí predajcovia elektroniky okamžite zareagovali a obmedzili predaj grafických kariet. Vo vybraných obchodoch si už nikto nemôže zakúpiť viac ako 2-3 grafické karty na osobu. Samozrejme, predajcovia si tieto „výzvy“ nemusia zobrať ku srdcu a vyjadrenie spoločnosti Nvidia môžu totálne ignorovať, pretože na nich nemá nikto dosah.

Ceny grafických kariet sa kvôli tomuto určite nezmenia, teda aspoň nie v najbližších mesiacoch. Minerom osobne neprajem nič zlé, ale v tomto smere má samotná Nvidia pravdu a ich výzvu by si mali zobrať ku srdcu všetci predajcovia na svete. Nie je predsa možné, aby bola v roku 2018 cena tej istej grafickej karty o 2-násobok vyššia, ako bola Nvidiou stanovená predajná cena pri jej odhalení v zime 2016/2017.

Zdroj: neowin.net

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre