ANDROIDSpravodajstvo

Nový malware „xHelper“ stihol napadnúť už viac ako 45-tisíc zariadení. Zo smartfónu ho nedostanete ani po jeho preinštalovaní

xHelper je nový malware, ktorý zatiaľ napadol „len“ 45-tisíc zariadení. Je však výnimočný tým, že je ho problematické odstrániť zo zariadenia.

Malware je niečo s  čím sa pravdepodobne nechce stretnúť nikto z nás, bohužiaľ však aj to patrí k životu. Najnovšie viacero spravodajských webov informuje o novej hrozbe, ktorá sa v posledných dňoch zintenzívňuje.

xHelper – ďalší  malware, ktorý ohrozuje používateľov Android smartfónov

Jednou z  najnovších hrozieb, ktorá číha na používateľov Android smartfónov je „xHelper“, malware, ktorý podľa spoločnosti Symantec stihol napadnúť už viac ako 45  000 zariadení. Nejedná sa však o  regulárny malware, ktorý sa správa ako  bezňá aplikácie. xHelper funguje na princípe, že sa schováva za inými bežným aplikáciami v smartfóne. Aplikáciu dokonca nie je možné identifikovať ani v zozname aplikácií. Je ju možné nájsť len pomocou Nastavení telefónu. Do zariadenia používateľov sa môže dostať pomocou aplikácií tretích strán, ktoré sú nainštalované do smartfónu prevažne zo zdrojov z mimo oficiálnych obchodov s aplikáciami. Symantec píše, že najviac postihnutými regiónmi sú USA, Rusko a India. V našom regióne by teda malo byť minimum zasiahnutých zariadení, ale aj napriek tomu odporúčame sťahovať aplikácie a hry len z dôveryhodných zdrojov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
xhelper-sa schovava za inymi aplikaciami
Zdroj: symantec.com

V  čom je malware nebezpečný?

Hoci xHelper nie je typ malwaru, ktorý zaznamenáva Vaše prihlasovacie údaje do jednotlivých služieb či nebodaj platobné údaje, ale namiesto toho používateľov spamuje otravnými  reklamami, a  zároveň podľa všetkého je tento malware schopný sťahovať a inštalovať ďalšie aplikácie do Vášho zariadenie bez toho, aby ste o tom tušili. Najhoršie na tomto škodlivom kóde je však to, že ho nie je možné vymazať, a to ani pomocou reštartovania továrenských nastavení, píše symantec.com. Dôvodom má byť to, že malware po prvom spustení sa zaregistruje ako služba v popredí, čím sa vyhne napríklad aj vypnutiu v prípade nedostatku pamäte.

xhelper-problem s vymazanim
Zdroj: symantec.com

 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close