APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Nové rozšírenie pre prehliadač Google Chrome má za vás automaticky skrývať nenávistné a hanlivé komentáre

Vyhrážanie sa, nadávanie, či osočovanie sa. Všetky tieto nenávistné prejavy sa, bohužiaľ, stali bežnou súčasťou sociálnych sietí a to nie len na Slovensku. I keď je internet úplne iný priestor ako realita, urážky by naň tak či tak patriť nemali. Oveľa väčším problémom sú ale nenávistné prejavy a toxické komentáre, ktoré sú účelové pre rozbehnutie diskusie, či pre spustenie ďalších nadávok. Voči takémuto konaniu ale treba jednoznačne bojovať, no máme na to prostriedky? Väčšina z nás takéto komentáre jednoducho prehliada, no najnovšie rozšírenie prehliadača Google Chrome bude takéto komentáre automaticky skrývať pred zrakom používateľa.

Rozšírenie Tune

Nové rozšírenie pre prehliadač Google Chrome nesie názov Tune. Jeho vývojárom je priamo spoločnosť Google, ktorá na filtrovanie komentárov využila Perspective AI. Perspective AI bolo vyvinuté spoločnosťou Jigsaw, ktorá je dcérskou spoločnosťou práve spomínaného Googlu, čiže Alphabet Inc.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Funguje na najpopulárnejších platformách

Rozšírenie Tune by malo byť schopné rozlišovať komentáre naprieč najpopulárnejšími internetovými platformami ako sú Facebook, Twitter, Reddit, YouTube a Disqus. Rozhľad rozšírenia bude ale podľa všetkého v budúcnosti rozšírený aj o ďalšie weby.

Tune by malo byť z hľadiska využiteľnosti naozaj flexibilným rozšírením, ktoré používateľovi poskytuje presne to, čo požaduje. Používateľ si tak môže vybrať, ktoré slová chce blokovať, poprípade si môže vybrať iba požadovanú platformu, kde sa má blokovanie uplatniť. Používateľ taktiež môže zablokovať aj rozličné témy, napríklad komentáre spomínajúce sexuálne útoky, hrozby atď.

Nemôžme mať priveľké očakávania

Keďže ide o úplnú novinku, netreba ma prehnane veľké očakávania. Model AI síce má obrovskú databázu, no reálne skúsenosti naberie až v prvých týždňoch používania. Je teda možné, že vás rozšírenie na začiatku neosloví, no umelá inteligencia sa určite rýchlo priučí, čo ľudia chcú a čo naopak nechcú vidieť, poprípade čo im znepríjemňuje online život najviac.

Rozšírenie je aktuálne iba v experimentálnej verzii a je otázne, ako si poradí so slovenčinou. Ak by ste ho ale aj napriek tomu chceli vyskúšať, stačí si ho stiahnuť zo stránky internetového obchodu Chrome.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close