Niektoré ruské média boli na Facebooku obmedzené. Dôvodom sú „nespoľahlivé“ informácie, tvrdí sociálna sieť

Facebook v súvislosti so situáciou na Ukrajine vytvoril špeciálny tím, aby zabránil šíreniu dezinformácií a správ podnecujúcich násilie.

Facebook_ruske media
Zdroj: Facebook (logo), úprava: Vosveteit.sk

Mnohé média aktuálnej situácii na Ukrajine nepomáhajú. Myslí si sociálna sieť Facebook, ktorá zakročila proti stránkam šíriacim nepravdivé informácie.

Portál theguardian.com upozorňuje na to, že ruské úrady ohlásili, že niektorým médiám bol čiastočne obmedzený prístup na Facebook. Roskomadzor, čo je ruský štátny dozorný orgán pre komunikáciu požiadal sociálnu sieť, aby zrušili obmedzenia, ktoré spoločnosť podľa vyjadrenia úradu uvalila na tlačovú agentúru RIA Novosti, štátny televízny kanál Zvezda a spravodajské stránky Lenta.ru a Gazeta.ru. Jeden z verejných statusov, kde úrad žiada o zrušenie obmedzení, si môžete pozrieť nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o média, ktorým mnohí dávajú prívlastok prokremeľské. Ide totiž o média, ktoré šíria ruskú propagandu.

Roskomnadzor hovorí, že Facebook týmito krokmi „porušuje základné ľudské práva a slobody, ako aj práva slobody ruských občanov“.

Facebook reaguje: Nedovolí šíriť dezinformácie a obsah, ktorý podnecuje násilie

Facebook v súvislosti so vzniknutou situáciou prostredníctvom Nicka Clegga, prezidenta spoločnosti Meta pre globálne záležitosti píše, že zradili špeciálne operačné centrum na riešenie obsahu súvisiaceho s Ukrajinou, ktorý podnecuje násilie alebo šíri nenávistné prejavy. Clegg vo svojom Tweete ďalej priznal, že obmedzili časť ruských médií.

„Situácia na Ukrajine je devastujúca. Náš tím v Meta sa preto rozhodol implementovať niekoľko merateľných opatrení, aby sme mohli udržať našu platformu a našich používateľov v regióne v bezpečí ako to len pôjde. Založili sme špeciálne operačné centrum, zložené z expertov a ľudí hovoriacich po ukrajinsky, aby sme boli schopní v reálnom čase odstraňovať obsah, ktorý šíri nenávistné prejavy alebo obsah, ktorý podnecuje násilie alebo porušuje naše pravidlá. Robíme rozsiahle kroky proti tomu, aby sa šírili dezinformácie a označujeme obsah zo štátom kontrolovaných médií a obsah, kde overovatelia faktov zlyhali. Náš kyberbezpečnostný tím monitoruje koordinované pokusy o narušenie našej platformy. Situácia sa rýchlo vyvíja a náš tím zostáva v pozore.“ Píše Nick Clegg v statuse nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre