APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Nezdravé hranie hier čoskoro bude mať oficiálnu diagnózu. Svetová zdravotnícka organizácia medzi choroby chce zahrnúť aj závislosť na hrách

Svetová zdravotnícka organizácia (ďalej „WHO“)  v budúcom roku rozšíri definície mentálnych stavov. V rámci nich nebude chýbať ani definícia týkajúca sa hrania počítačových hier.  Nový duševný stav, ktorý WHO zadefinovala sa volá „Gaming disorder“. Voľným prekladom „Herná choroba“, resp. „Herná porucha“.

V prvom drafte definícií, ktorý WHO predkladá v rámci schvaľovacieho procesu (11. januára) definuje túto poruchu ako stav, ktorý je charakteristický tým, že jeho nositeľom je človek, ktorý nedokáže ovládať svoje chúťky na hranie:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Spôsob správania je dostatočne závažný, aby viedol k výraznému narušeniu osobných, rodinných, sociálnych, vzdelávacích, profesijných alebo iných dôležitých funkčných oblastí,“ ďalej sa v návrhu píše: „Správanie sa pri hre a iné návyky sa zvyčajne prejavujú po dobu najmenej 12 mesiacov, aby sa diagnóza priradila, hoci požadovaná dĺžka trvania môže byť skrátená, ak sú splnené všetky diagnostické požiadavky a symptómy sú závažné.“.

Výsledkom zariadenia závislosti na hrách do oficiálnej zoznamu zdravotných porúch môže mať ďaleko väčšie následky ako sa na prvý pohľad môže zdať. Napríklad náklady spojené s liečením by mohli v budúcnosti byť hradené prostredníctvom poistenia.

V každom prípade závislosť môže mať viacero podôb a to obzvlášť pri internete, resp. počítačových hrách. Nižšie si môžete pozrieť video,  v ktorom  priam so 100% istotou je možné povedať, že jeho aktéri majú problém s hraním.

Takto môže vyzerať závislosť na hrách

Zdroj: DigitalTrends, úvodný obrázok: Pexels.com

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close