Nepremeškajte kométu „Matka drakov“. Na nočnej oblohe ju znova uvidíte až o 71 rokov. Toto „divadlo“ musíte vidieť!

Kométu vidieť z našej pologule koncom marca a začiatkom apríla. Potom sa neukáže do roku 2095.

Nepremeškajte návštevu kométy 12P/Pons-Brooks
Zdroj: Wikimedia (Nielander - CC0 1.0 DEED)

Portál Európskej vesmírnej agentúry informuje o kométe 12P/Pons-Brooks, ktorá je viditeľná na nočnej oblohe na severnej pologuli. Jedno obehnutie kométy okolo Slnka trvá približne 71 rokov. 

Táto kométa sa prezýva aj “Matka drakov”, čo je meno, ktoré poznajú hlavne fanúšikovia kultovej knižnej série Pieseň ľadu a ohňa a jej seriálovej adaptácie, Hra o tróny. Astronómovia si vybrali takéto označenie kvôli tomu, že kométa s najväčšou pravdepodobnosťou vytvára kappa-Draconids, meteorický roj, ktorý je pravidelne viditeľný okolo 29. novembra až 13. decembra.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Telo kométy má na šírku približne 30 km a samotná kométa sa vyznačuje naozaj pôvabným chvostom. Rovnako ako aj iné kométy, aj Matka drakov sa skladá prevažne z ľadu, prachu a pevného kamenistého materiálu. Keď sa priblíži k Slnku, teplo spôsobuje to, že sa ľad vo vnútri kométy premení rovno z pevného skupenstva na plyn.  

Plyn uniká z kométy a popri tom uvoľňuje aj čiastočky prachu. Vzniká obrovský oblak materiálu, ktorý nazývame chvost.  

Večer sa nezabudnite pozrieť na oblohu, aby ste videli „Matku drakov“

Čo sa týka viditeľnosti kométy, tá sa značne líši. Keď je aktívna a blízko pri Zemi, na oblohe žiari veľmi jasne. Inokedy sa javí na oblohe slabo. Najbližší prelet popri našej planéte uskutoční kométa v júni tohto roku. V tomto období ale nebude viditeľná zo severnej pologule. Z nášho uhla pohľadu sa kométa najlepšie pozoruje v tomto období, teda koncom marca a začiatkom apríla.  

Kde môžete kométu nájsť?

Astronómovia vysvetľujú, že kométu nájdete ak sa pozriete nad západný horizont niekoľko hodín po súmraku. Kométu môžete vidieť ďalekohľadom alebo niekedy dokonca aj voľným okom. Najlepšiu šancu ale máte s malým teleskopom, kvôli jej nepredvídateľnej jasnosti. Ak ale máte prostriedky, určite pozorovanie tejto kométy nepremeškajte. Nevráti sa ku nám až do roku 2095.  

Oficiálny názov kométy je 12P/Pons-Brooks, podľa dvoch najznámejších pozorovateľov komét v histórii. Prvým je francúzsky astronóm Jean-Louis Pons, ktorý väčšinu svojich objavov zaznamenal pomocou teleskopov a šošoviek vlastnej výroby. Pons vizuálne objavil až 37 komét a toto číslo doteraz nikto neprekonal. Mimo iné objavil aj túto kométu, no jeho objav nebol potvrdený.  

O niečo neskôr ho omylom potvrdil britsko-americký astronóm William R. Brooks. Ten okrem toho objavil 27 komét, čím si zaslúžil po Ponsovi druhé miesto.  

Matka drakov sa však stala slávnou kvôli svojim náhlym “výbuchom” plynu počas svojej cesty k Slnku. Tieto výbuchy sa objavili v rokoch 1883, 1954 a 2023.  

Kométy môžeme považovať za prastaré kozmické “ľadovce”. Vznikli v rovnakom období ako Slnko, Zem a ostatné planéty Slnečnej sústavy. Najikonickejšiu časť komét predstavuje ich chvost. Tieto štruktúry zároveň vytvárajú pravidelné meteorické roje na Zemi. Meteorický roj totiž vzniká, keď naša planéta prechádza cez chvost, ktorý po sebe zanechala kométa.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre