Nepodceňujte hrozbu vírusov! Pozrite sa, ako si môžete pomocou Windows Defendera skontrolovať váš počítač

Škodlivý software je čoraz častejším. Jeho podceňovanie vás môže nemilo prekvapiť

Windows Defender
Zdroj Vosveteit.sk

Malware či iné škodlivé softwary sú bohužiaľ stále bežnejšími. Zatiaľ čo v minulosti bolo skôr raritou „chytiť“ počítačový vírus, tak dnes nejde o nič výnimočné. V súčasnosti existuje viacero riešení ako identifikovať potenciálne škodlivý software v počítači. Možno o tom neviete, ale jedno z najlepších riešení ponúka samotný Microsoft, Windows Defender.

Windows Defender je dnes výrazne kvalitnejším, ako tomu bolo v minulosti

Častokrát vstavané riešenia sú kritizovanými. V minulosti výnimkou nebol ani Windows Defender, ktorý sa od predstavenia Windows 10 posunul míľovými krokmi dopredu. Dokazujú to aj rôzne ocenenia. Napríklad rok dozadu, bol v AV-TESTe Windows Defender označený za jedno z najlepších riešení, ale aj napriek tomu, mnohí z nás uprednostňujú alternatívny software na ochranu pred vírusmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nižšie sme si pre vás pripravili návod, ako je možné pracovať so vstavaným antivírusovým softwarom od Microsoftu vrátane priblíženia jeho základných funkcionalít.

Základné funkcie: ako urobiť základné skenovanie počítača

Tou najzakladanejšou funkciou Windows Defendera je všeobecná kontrola počítača. Urobiť tak môžete prostredníctvom niekoľkých základných krokov. Otvorte si ponuku Štart a dajte vyhľadať „Windows Zabezpečenie“.

Windows Defender_navod ako s nim pracovat_1
Zdroj Vosveteit.sk

Následne sa je potrebné v bočnej lište prekliknúť do sekcie „Ochrana pred vírusmi a hrozbami“, kde potom otvorte „Možnosti kontroly“.

Ako pracovat s Windows Defenderom_2
Zdroj Vosveteit.sk

V rámci sekcie Možnosti kontroly potom máte na výber z viacerých typom kontroly počítača. Napríklad Rýchla kontrola, Úplná kontrola, Vlastná,… My vám odporúčame urobiť úplnú kontrolu, ktorá síce môže trvať o niečo dlhšie, ale je precíznejšou.

Následne po samotnom testovaní uvidíte výsledky. V prípade, ak Windows Defender identifikuje nejaký škodlivý software, tak budete o tom informovaný. Zároveň vám ponúkne možnosť jeho odstránenia z počítača, prípadné iné odporúčania.

Windows Defender_najdenie hrozby
Zdroj Vosveteit.sk

Ďalšie funkcie, ktoré by ste mali využívať

Medzi ďalšie základné a vrelo odporúčané funkcie patrí napríklad ešte Kontrola aplikácií a prehliadača. Táto funkcia funguje ako preventívna ochrana pred inštalovaním nechceného softwaru do počítača. Túto funkciu určite odporúčame nechať zapnutou a to obzvlášť v prípadoch, keď častokrát sťahujete do svojho zariadenia rôzny software z neoficiálnych zdrojov a podobne. Rovnako odporúčame využívať aj Firewall funkciu. Vo svojej podstate ide o „stenu“, ktorá bráni nepozvaným hosťom, napojiť sa do vašej siete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre