Návody

Nefunguje vám USB port či 3,5mm jack pre slúchadlá? Riešenie môže byť často jednoduché!

USB port či 3,5mm jack sú súčasti smartfónov, ktoré sú najviac chybovými komponentmi. Pozrite sa, ako ich vyčistiť a predísť ich poškodeniu.

Problémy u smartfónov sa delia na dve kategórie, softvérové a hardvérové. Zatiaľ čo softvérové problémy dokáže jednoducho opraviť najbližšia aktualizácia systému, prípadne trik v smartfóne, hardvérové problémy sú o niečo závažnejšie. V takej chvíli sa z každého z nás stane najprv odborník na smartfóny, ktorý sa snaží problém vyriešiť sám a keď to nevyjde, zahráme sa na absolútnych „babrákov“ a so sklopenými ušami mierime do najbližšieho servisu. Veľmi častým problémom je nefunkčný USB port či 3,5mm jack slúžiaci pre pripojenie káblových slúchadiel. Ako tento problém vyriešiť v pohodlí domova?

Najčastejším dôvodom nefunkčných portov je ich znečistenie

Čistota portov v smartfóne je rovnako dôležitá, ako systémová čistota. Zatiaľ čo zvyškové súbory zo svojho smartfónu odstraňujeme častejšie, porty čistíme oveľa menej často. Náš USB port či 3,5mm jack môže byť v takomto prípade znečistený okolitým prachom či neporiadkom napríklad z kabelky, do ktorej smartfón len tak pohodíme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nefunkčný port v našom smartfóne nutne neznamená poškodený komponent. Pri jeho používaní môže v kontakte zavadzať neporiadok, a preto je na mieste port vyčistiť. Neodporúča sa však používať rôzne špendlíky či spinky, a to ani tie určené k vyťahovaniu SIM karty. Najlepšie spravíte, ak vezmete obyčajné drevené špáradlo a opatrne neporiadok zo svojich portov vyberiete. Pre odstránenie menších častí je možné využiť i zubnú kefku.

Treba však brať ohľad na to, že nie sme odborníci, a preto by sme nemali strkať špáradlá tam, kde nepatria. Všetko má svoje hranice a neodborným zásahom môžete porty jednoducho poškodiť. V prípade 3,5mm jacku pre slúchadlá je možné využiť i vatovú tyčinku, na ktorú sa dokáže nachytať množstvo neporiadku.

Ako znečisťovaniu portov predísť?

Ak dbáte na čistotu svojho smartfónu a radi by ste týmto nepríjemnostiam predišli, riešení je hneď niekoľko. V prípade USB portov či už ide o starší micro USB štandard alebo novší štandard USB-C port existujú obaly, ktoré majú v sebe i „záslepku“ pre port. Niektorí výrobcovia pridávajú takéto púzdro už  do balenia smartfónu, čím zaručia jeho čistotu i pri pokladaní smartfónu v znečistenom prostredí.

Čo sa týka 3,5mm jacku, rovnako existujú „záslepky“, ktoré môžu mať i dizajnový charakter. Ide o akýsi falošný jack, ktorý jednoducho strčíte do svojho nevyužívaného portu a neporiadok sa vám doň už nedostane. Nezabúdajte však, že nie vždy musí ísť len o znečistenie a problém môže byť naozaj v chybnom komponente.

Ako často čistíte svoje porty v smartfóne vy? A stalo sa vám niekedy, že neporiadok znefunkčnil časť smartfónu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close