Nečakané situácie vo vesmíre: Čo môže ohroziť životy astronautov?

Byť astronautom nie je ľahké, o čom svedčí aj náročný tréning, ktorým musia prejsť.

Smrť vo vesmíre
Zdroj: pixabay.com(Yuri_B)

Vesmírne cestovanie nie je jednoduché. Astronauti mimo našej planéty čelia obrovským rizikám, medzi ktoré patrí aj ožiarenie. To však nie je jedinou hrozbou. Odvážni jedinci, ktorí sa vyberú za hranice našej planéty si prejdú náročným výcvikom, aby si vedeli poradiť s rôznymi problémami, ktoré sa počas letu môžu objaviť.

Niekedy však tréning nestačí, pretože sa môžu objaviť neočakávané drobnosti, ktoré vedú k naozaj závažným problémom. Viac o nich hovorí YouTube kanál SciShow Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kovové fúziky

Prvým problémom sú takzvané „fúziky“. Kovy, ktoré majú nízku teplotu topenia, ako napríklad zinok, alebo Kadmium, môžu z ničoho nič vytvoriť tenučké kovové fúziky, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku niekoľkých milimetrov. Vedci nevedia, prečo sa kovové fúziky tvoria, no vznikajú na miestach, kde sú kovy namáhané.

Tieto drobné čiastočky kovu môžu byť veľkým problémom. Sú vodivé a môžu vytvárať akýsi most medzi jednotlivými elektronickými časťami a skratovať ich. Fúziky sú problémom aj na Zemi a viedli dokonca k niekoľkým odstávkam jadrových elektrární. Vo vesmírnom vákuu predstavujú väčší problém. Pri vysokom napätí a nízkom tlaku sa môžu premeniť na plazmu a úplne zničiť elektronické zariadenia.

Otrávenie dychom

Spánok vo vesmíre môže byť tiež veľmi problematický. Astronauti sa musia pripútať k stene, aby „neodplávali“ niekam úplne inde, no to nie je najhorší problém. Počas spánku vo vesmíre sa môžete zadusiť vlastným dychom. V tomto prípade ide o otravu oxidom uhličitým, ktorý vydychujeme.

Vo vesmíre teplý vzduch nestúpa smerom nahor, ako na Zemi. Astronaut, ktorý spí, pripevnený o stenu, vydychuje vzduch, a ten sa zdržiava v okolí jeho úst a nosa. Po čase sa môže vytvoriť veľká bublina oxidu uhličitého, ktorá je v určitých koncentráciách smrteľná. Astronauti sa preto musia pred spaním uistiť, že v ich okolí je dobrá cirkulácia vzduchu, aby zabránili vytvoreniu nebezpečnej bubliny. O zvyšok sa postarajú filtre, ktoré odsávajú oxid uhličitý a nahradzujú ho kyslíkom.

Ľudský odpad

Ľudský odpad by tiež mohol spôsobiť nečakané komplikácie a príkladom toho je bývalá ruská stanica Mir. Na jej palube sa nachádzala toaleta, ktorá premenila moč na paru a vystrelila ho do vesmíru. Vedci si až neskôr uvedomili, že močová para sa vo vesmíre premenila na drobné kryštáliky. Tie na obežnej dráhe ostali niekoľko týždňov.

Aj drobná prachová čiastočka môže spôsobiť na obežnej dráhe problémy a Rusi to rýchlo zistili. Solárne panely na stanici Mir stratili 40% svojej efektívnosti, pretože boli neustále bombardované močovými kryštálikmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre