NÁVOD | Výpočty v Exceli – súčet, násobenie, delenie a percentá

Pozrite si Excel návod, s ktorým Vám ukážeme základne operácie ako je násobenie, delenie, sčítavanie a percentá.

excel-logo
Zdroj: vlastný

Excel je šikovný pomocník, ktorý dokáže ušetriť nemálo času a to hlavne pri práci s väčším množstvom dát. Dnes v rámci série článkov spojených s Excelom vám predstavíme základné funkcie ako sú sčítavanie, násobenie, delenia a výpočet percent.

Manuálne sčítavanie jednotlivých hodnôt cez príkaz

Ako môžete nižšie vidieť v prípade keď chceme sčítať jednotlivé množstvo predaného tovaru, tak do kolónky B6 vložíme príkaz „=B2+B3+B4+B5“ a potvrdíme Enterom. Tak ako v matematike netreba hľadať za tým nič zložité, ako prvý znak použijeme „=“, ktorý predstavuje začatie príkazu a následne spočítame jednotlivé okná, ktoré chceme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

scitavanie-excel_1

Výpočet percent v Exceli

Pre výpočet percent použijeme rovnakú tabuľku s tými istými číslami. Najprv vojdeme do okna C2 (klikneme na okno a použijeme klávesovú skratku F2 alebo ho jednoducho rozklikneme). Začneme rovnako ako pri sčítavaní znamienkom „=“ kde následne vpíšeme príkaz „B2/B7*100“, presne ako na papieri – vydelíme čiastkovú hodnotu celou a vynásobíme (znak násobenia je “*”) 100 a dostaneme výslednú hodnotu. (TIP: v prípade ak kliknete na bunku ľavou myškou a zvolíte formátovanie bunky na percentá, tak nebudete musieť násobiť číslicou 100).

vypocet-percent-v-exceli_2

Sčítavanie hodnôt v rámci stĺpca

Ďalším šikovným príkazom ako zefektívniť prácu s Excelom je sčítavania v rámci stĺpca. Predstavte si, že naša tabuľka by nemala 4-5 riadkov, ale rovnú stovku čo by znamenalo podľa predošlého návodu skutočne otravnú robotu, a preto si ukážeme automatické sčítavania hodnôt v rámci stĺpca.

Ako môžete na obrázku nižšie vidieť nie je to nič zložité. Opäť začneme znakom „=“ za ktorým vložíme príkaz „SUM(C2:C5)“. C2 predstavuje prvú hodnotu v rámci začatia sčítavania a C5 predstavuje poslednú sčítanú hodnotu v rámci stĺpca, ktorý chceme sčítať. Následne potvrdíme a dostaneme výpočet (v prípade ak príkaz nepoznáte naspamäť tak si môžete pomôcť jeho vložením cez možnosť Vloženia vzorca / Insert function na liste Vzorce).

automaticke-scitavania-excel_3

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre