SpravodajstvoVesmír

Nastali komplikácie! Vesmírni turisti si musia nečakane predĺžiť pobyt na ISS. Čo sa stalo?!

Komerčná vesmírna posádka spoločnosti Axiom Space mala na ISS pobudnúť iba 8 dní. Ich výlet sa však nakoniec predĺži na takmer dvojnásobok.

Od posledného úspešného spojenia sa kapsuly Crew Dragon s Medzinárodnou vesmírnou stanicou už uplynulo viac ako 12 dní. Kapsula spoločnosti SpaceX však tentokrát neniesla na ISS klasickú posádku astronautov či zásoby potravín. Nad našimi hlavami sa totižto po prvýkrát „ubytovala“ prvá čisto komerčná misia. Tú zároveň môžeme označiť aj za prvú vesmírnu turistickú misiu na ISS. Misia spoločnosti Axiom Space sa už pri dokovacom procese potýkala s menšími problémami. Jej odlúčenie od ISS však prináša omnoho väčšie potiaže, ako prvotné problémy.

Nečakané predĺženie výletu na ISS

Misia AX-1 mala na ISS pôvodne pobudnúť 8 dní. Po tomto krátkom pobyte na ISS mali vesmírni turisti pristáť v oceáne neďaleko Floridy. Návrat na Zem však v tomto prípade nie je úplne jednoduchý. Inžinieri z NASA a SpaceX sa musia popasovať s pomerne nečakanými okolnosťami. Ich pôvodné plány totižto prekazili nepriaznivé poveternostné podmienky neďaleko Floridy. Výlet prvých vesmírnych turistov na ISS sa tak nečakane predlžuje a čochvíľa sa natiahne na dvojnásobok pôvodne plánovej doby, informuje portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Turistom sa návrat odkladá už niekoľkýkrát

Na základe najnovších plánov americkej NASA je jasné, že vesmírni turisti z misie AX-1 na ISS pobudnú ešte zhruba 1 deň. Ku odloženému návratu na Zem malo dôjsť už 20. apríla, no tieto plány opäť pokazilo počasie. Najnovšie sa hovorí o dátume 24. apríla, čiže v nedeľu. Ku bezpečnému odpojeniu kapsuly Crew Dragon spoločne s amatérskou posádkou na palube by však malo dôjsť už v priebehu zajtrajška.

„Tímy budú pokračovať v monitorovaní počasia na miestach pred odpojením, aby sa zaistilo, že podmienky sú prijateľné na bezpečný návrat astronautov Ax-1 a kozmickej lode Crew Dragon,“ napísali predstavitelia NASA v blogovom príspevku agentúry z 20. apríla.

Nedostatku zásob sa báť nemusíme

Návrat na Zem z ISS v presne stanovenom časovom intervale tak nie je taký jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Predĺženie výletu prípadných ďalších vesmírnych turistov je tak problém, s ktorým sa budú musieť vysporiadať všetky budúce misie putujúce na ISS. Podľa NASA však nijaké ohrozenie samotnej posádky na stanici ISS ako aj vesmírnych turistov nehrozí. Zásob je pre všetkých dostatok a možno jediným obmedzením je predlžovanie diskomfortu samotnej turistickej posádky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close