Spravodajstvo

NASA vstupuje do novej éry. Poznáme dátum prvého komerčného letu s bežnými ľuďmi na ISS

Ide o prvý komerčný let na ISS pod hlavičkou americkej vesmírnej agentúry.

Americká vesmírna agentúra, NASA, potvrdila dátum prvého komerčného letu na ISS.

NASA prezradila, že ich plánom je dopraviť na ISS troch pasažierov, kanadského investora a filantropa Marka Pathyo, amerického podnikateľa Larryho Connora a bývalého pilota izraelských síl, Eytana Stibbeho. Stať by sa tak malo už 28. februára nasledujúceho roka. Kapitánom tejto misie má byť bývalý astronaut NASA, Michael López-Alegría. Na tému upozorňuje portál digitaltrends.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Miestenka na lodi Crew Dragon stojí desiatky miliónov dolárov

Ako už asi tušíte, tak miestenka na lodi, ktorá dopraví astronautov na ISS, nebude lacnou. Samotný „výlet“ bude trvať jeden týždeň a každého z pasažierov mál údajne stáť 55 miliónov dolárov.

„Súkromní astronauti“, ako ich volá NASA, poletia vo vesmírnej lodi Crew Dragon, ktorá bude poháňanou nosnými raketami Falcon 9. Počas pobytu vo vesmíre bude trojica pracovať na vlastných výskumných a filantropických projektoch, pričom hlavnou náplňou ich práce budú pravdepodobne aktivity súvisiace so zdravím.

Okrem iného v priebehu budúceho roka NASA plánuje zrealizovať ešte jeden komerčný let na ISS. Ďalší let plánuje začiatkom roka 2023.

Rovnako treba uviesť, že začiatkom tohto mesiaca ruská vesmírna agentúra Roskosmos použila loď Sojuz na prepravu dvoch vesmírnych turistov na ISS, ktorí sa len nedávno vrátili späť na Zem po 12 dňoch na palube Medzinárodnej vesmírnej stanici. Okrem iného, ešte v novembri tohto roka Roskosmos zorganizovali let, v rámci ktorého dopravil na ISS dvoch ruských filmárov.

V závere však treba, že nejde o prvé lety na ISS s bežnými ľuďmi. Vôbec prvý let sa odohral ešte v roku 2001 krátko po uvedení ISS do prevádzky. Prvým vesmírnym kozmonautom (na palube vesmírnej lode Sojuz) sa stal Dennis Tito, ktorého výlet do vesmíru stál 20 miliónov dolárov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close